The copyright protection on the internet in the European Union Law
Avrupa Birliği Hukukunda internette telif haklarinin korunması
- Tez No: 190568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEM BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve ekonominin küreselleşmesi, iş dünyasını değiştirerek,yeni bir araç olan interneti gündeme getirmiştir. Bu tez, internetin büyümesi ile ortaya çıkanfikri mülkiyet hakları konularına odaklanmakta ve Avrupa Birliği ve Türkiye'de telifhaklarının korunması ve kullanılması üzerinde durmaktadır. Avrupa Birliği'nin dijitalortamda telif haklarına yönelik yaklaşımının anlaşılması amacıyla Avrupa Birliği'ninyaklaşımının hukuki çerçevesini oluşturan Telif Hakları Direktifi, Veritabanı Direktifi veYazılım Direktifi ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve telif haklarının uluslararası çerçevesinintemelini oluşturan WIPO Internet Antlaşmaları ve TRIPS de inceleme kapsamında yeralmıştır. Tez telif hakları ihlallerine yol açan güncel sorunlar üzerinde durmakta ve busorunlara ait yasal çözüm ve stratejileri Avrupa Briliği ve Türk hukuk düzenlemelerini detaylıbir şekilde inceleyerek belirlemektedir. Tezin temel sorunsalı Avrupa Birliği'ndeuygulanmakta olan telif hakları korunmasının internet üzerinde bir geleceği olup olmayacağıve bu bağlamda Türkiye'nin telif haklarının internet ortamında korunması alanında AvrupaBirliği ile uyumlu bir hukuki yapıya sahip olup olmadığıdır. Tez içerisinde Türkiye'deyürürlükte olan telif hakları detaylı bir şekilde incelenerek, Avrupa Birliği uyum sürecindeinternet ortamında telif haklarının korunması konusunda Avrupa Birliği'nde var olan hukukidüzenlemeler ile karşılaştırmalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Avrupa Birliği hukuki yapısıtelif haklaırna yönelik tek bir Avrupa Birliği düzenlemesinin uygulanmasını ve budüzenlemenin sadece Avrupa Birliği fiziki alanında değil, aday ülkelerde de uygulamadaolmasını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of new technologies and the globalization of the economy changed thebusiness environment, introducing the new medium; Internet. This thesis focuses on theintellectual property issues raised by the growth of Internet with a special emphasis to theexploitation and the protection of copyright in the European Union and Turkey. A basicunderstanding of EU approach to copyright in the digital environment is targeted by a deepanalysis of the three pillars of the EU legal framework; Copyright Directive, DatabaseDirective and Software Directive with a special focus to the fundamentals of copyrightprotection in the international legal framework of WIPO Internet Treaties and TRIPS. Itexplores the current cyberspace issues which challenge the copyright protection andconcentrates on the regulatory responses and strategies in relation with them by bothanalyzing Turkish and European Union legislation. The thesis questions whether EUcopyright protection will have a future on the Internet and whether the copyright protection inTurkey copes with that of European Union. A special concentration is given to the Turkishlegislation by comparisons with that of the EU in order to create an outlook of the EU legalharmonization on copyright protection in the digital environment. The European legalframework, in this regard tries to emphasis a unique application for copyright protectionsolely for the physical area of the Union including the candidate countries, which indeed is tobe adopted by Turkey as a part of her candidate status.