Mersin'de sosyal değişme ve siyasal katılma (1980-2004)
Social change and political participation in Mersin (1980-2004)
  1. Tez No: 190575
  2. Yazar: TUBA İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, 1980 sonrası Mersin ilinde yaşanan yoğun sosyal değişme süreci vebunun siyasal katılma ve seçmen tercihlerine yansıması incelenmektedir. Özellikle 1990yılından sonra Mersin'e yapılan göçün şehrin sosyal değişimini ve siyasal katılımını neyönde etkilediği araştırılmıştır.Mersin özellikle 1990'lı yıllardan sonra aldığı göçle ciddi bir sosyal değişimsüreci geçirmiştir. Bu da hem siyasal hem de günlük toplumsal hayatayansımıştır.Sonuçta Mersin'e yapılan göç, şehrin sosyal yapısını değiştirmektedolayısıyla halkın siyasi tercih ve tutumlarını da değiştirmesine neden olmuş, son onyılda yapılan seçimlerde de partiler arası rekabeti ve politik dengeleri etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines intensive social exchange and its implication for politicalparticipation and electoral preferences in Mersin province 1980s. Here we haveespecially tried to analyze how immigration affected and conditioned the city?s socialexchange and political participation trends. Since after the 1990s immigration has cretednew social problems and thus it reflected in both political and daily social life.Consequently, the new immigrant groups in Mersin changed the city?s social structure,political preferences and political party competiıon in gneral and local elections in thelast decade.