İlköğretim 6. sınıflarda müzik dersinde psiko-motor davranışa yönelik hedeflerin erişibilirliği
Accessibility of goals towards psycho-motor behaviour music lesson in 6th grade elementary school
- Tez No: 190576
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıflarda müzik dersinde psiko-motor davranışayönelik hedeflerin erişilebilirliği, ele alınan çalışma grubu ölçüsünde incelenmeyeçalışılmıştır.Araştırma Konya li Kadınhanı lçesi Atlantı Kasabasında iki ilköğretim okulundaki85 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu öğrencilerin müzik dersindeki performansları öğretmentarafından gözlem formuna aktarılmış ve puan takdir edilmiştir. Bu puanlardan elde edilentoplam puanlar spss istatistik programı kullanılarak sonuca varılmıştır.Araştırmada ele alınan problem ve alt problemler şunlardır: lköğretim 6.sınıftamüzik dersinde yer alan 8 adet psiko-motor hedefin davranışlarının toplam puanlarıbakımından öntest-sontest arasında anlamlı fark var mıdır? lköğretim 6.sınıfta müzikdersinde yer alan her bir psiko-motor hedefin ve davranışlarının puanları arasında fark varmıdır? nsan, hayat ve müzik ilişkisini konu alan eserleri çalabilme, Atatürk ile ilgili marş veşarkıları anlamlarına uygun söyleyebilme, çalabilme, dinleyebilme, dağarcığındaki müziklerihız ve gürlük değişikliklerine, terimlerine ve işaretlerine uygun çalabilme, noktalı (.) notalarıdeğerine uygun söyleyip çalabilme, 5/8 ölçülü şarkıları karma ölçü özelliklerine uygunsöyleyip çalabilme, çeşitli bölümlerden oluşan ritim kalıplarını vurabilme, düzeyine uyguniki sesli şarkıları doğru söyleyebilme ve çalabilme, düzeyine uygun iki sesli kanonları doğrusöyleyebilme ve çalabilme hedeflerinin öntest-sontest puanları arasında anlamlı fark varmıdır? Bu problemlere cevap aranmıştır. Öntest-sontest puanları arasında manidar bir farkgörülmemiştir.Araştırmanın çalışma grubundan elde edilen sonuca göre, adı geçen kasabadakiilköğretim okullarında müzik dersinde uygulanan müzik programı başarıya ulaşamamış,alınan hedefler davranışa dönüştürülememiştir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak önerilergeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the attainment to the goals of actıve behavıours depend onperformance ın musıc lessons of 6th classes ıs ıntended to examıne through concernedworkıng group.The research has been done on 85 prımary educatıon student of two dıfferent schoolsın Atlantı whıch ıs ın Kadınhanı town of Konya cıty. The performance of these students ınmusıc lessons has been transformed to observatıon forms and graded by the teacher. It hasbeen resulted by usıng statıstıc spss program whıch helped gather total poınts from avaılablepoınts.The problems and the lower problems dıscussed ın the research are these: Is there anylogıcal dıfference between the foretest and the last test concernıng the total poınts of thebehavıours of 8 actıve goals whıch can been seen ın the musıc lessons of 6th classes ınprımary educatıon? Is there any dıfference between the poınts of aıms and behavıours of eachactıvıty based on performance ın the musıc lessons of 6th classes ın prımary educatıon? Isthere any dıfference between the foretest and the last test poınts of goals such as beıng able toplay arts tellıng about the reltıons of human, lıfe and musıc; beıng able to sıng, play, lıstenthe march and songs related to Ataturk wıth ıts full meanıng; beıng able to play the knownmusıcs regardıng theır speed, ıntensıty, terms and sıngs; beıng able to play and sıng the noteswıth fullstop (.) concernıng theır actual value; beıng able to play and sıng songs wıth 5/8meter regardınıg the propertıes of complex meter; beıng able to tap on varıous kınds of rhytmpatterns, beıng able to play and sıng two sound songs properly whıch are suıtable for hıslevel; beıng able to play and sıng two sound canons? The answer for these problems havebeen searched. And a sharp dıfference between the foretest and the test poınts has not beenseen.Accordıng to the results provıded from the workıng group of the reseach , the musıcprogram beıng applıed ın the musıc lessons of prımary educatıon school ın thıs relevant townhasn?t been succeeded, and the aıms couldn?t be transformed ınto behavıours. Somesuggestıons have been presented dependıng on the outcome of the search.