Prof. Dr. Faruk Sümer'in hayatı ve eserleri
Prof. Dr. Faruk Sümer's life and his works
- Tez No: 190574
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR BEDİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Prof. Dr. Faruk Sümer, Konya'nın Bozkır ilçesinde 1924 yılında dünyayagelmiştir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi TarihBölümü'nü bitiren Sümer, Ankara Üniversitesi'nde doktora çalışmasını yaptıktan sonraakademik hayatına burada devam etmiştir. Türk tarihine sayısız eser kazandıran FarukSümer, dünya çapında değere sahip pek çok kitap yazmıştır. Sümer'in en önemli eseriOğuzlar kitabıdır. Karakoyunlular, Safevûler, Kitab-ı Diyarbakriyya, Çepniler, YabanluPazarı, Türk Devletlerinde Şahıs Adları ve Turkısh Archıtecture diğer kitaplarıdır.Bundan başka makale, tebliği, ansiklopedi maddesi ve araştırmaya imza atmıştır. Bueserlerinin bir kısmı çeşitli dillerde de yayınlanmıştır. Türkiye'de olduğu gibi yurtdışında da pek çok görev alan Sümer Türk tarihini özellikle Oğuzların tarihinianlatmak için çalışmalar yapmış, konferans, panel ve makaleler yayınlamıştır. Avrupaülkeleri ve Türkmenistan'da yaptığı çalışmaları değerini bir kat daha arttırmıştır.Yakalandığı hastalık sonucu 1995 yılında hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Faruk Sümer was born in Bozkır, Konya, in 1924. He attended primaryand secondary school in Istanbul. After finishing History Academy of IstanbulUniversity, he completed his doctorate in Ankara University and continued his academiclife there. Prof. Dr. Faruk Sümer, who published numerous works, wrote lots ofworldwide book. His best study is the book of Oğuzlar. Karakoyunlular, Safeviler,Kitab-ı Diyarbakriyya, Çepniler, Yabanlu Pazarı, Türk Devletlerinde Şahıs Adları andTurkısh Architecture are his other books. Some of his works were published in otherlanguages. In addition to these, he published articles, conveying, the article ofencyclopedia and articles. As in Turkey, he also worked abroad and he made someresearches on the history of Oğuzlar and published conference, panel discussion andarticles. With the studies in European Countries and in Turkmenistan, he became morefamous. Because of an illness he caught, he died in 1995.