Kur'an'da övgüyle bahsedilen kadınlar
The women who are praised in the Qur'an
  1. Tez No: 190589
  2. Yazar: HAKAN KÜÇÜKKENDİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
TEZ ÖZETİTarih boyunca üzerinde en fazla tartışılan konulardan biri, kadının bulunduğutoplumda konumu ve değeri olmuştur. Her toplum kadına belirlediği kriterlere göredeğer vermiş, neticede kadın kimi zaman ikinci sınıf insan muamelesi görmek suretiyle,kimi zaman da olması gerekenden daha fazla değer verilmek suretiyle istismaredilmiştir.Allah Teala, her topluma peygamberler göndererek, gönderdiği vahiylerleinsanlara dengeli bir hayatın nasıl yaşanacağını bildirmiştir. Gönderilen bu hayatsistemi içerisinde kadın ve erkeğin konumu nihai olarak bildirilmiştir.Çalışmanın amacı, İslam kültüründe kadının konumu ve ?Kur'an'da övgüylebahsedilen kadınlar?ın övgüye değer yönlerini zikretmek suretiyle örnekliklerini ortayakoymaktır.Çalışmanın birinci bölümünde gayri semavi ve semavi dinlerde kadınınkonumunu ele alınarak bu dinler arasında mukayese yapmaya çalışılmıştır. Bu, tarihboyunca istismara maruz kalan kadının Kur'an'la gerçek değerini nasıl bulduğunuortaya koyabilme fırsatı sağlamıştır.İkinci bölümde, Kur'an'da genel özellikleri zikredilen övülmüş kadınları tespitetmek suretiyle belirgin ve övgüye değer davranışlar üzerinde durulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Kur'an'da ismen ya da işareten atıftabulunan övülmüş kadınların kimler olduğu tespit etmeye çalışılırken Allah'ın övgüsünemazhar olan davranışların neler olduğunu ortaya koyma amacı güdülmüştür. Bubölümde ele alınan övgüye değer kadınların davranışları incelenirken müfessirleringenel olarak israili rivayetleri ele aldığını söylemek yerinde olacaktır. Zira bu konu dadaha çok israili kaynaklarda rivayetler bulunmaktadır. Müfessirler nasıl ki bu konudabilgi verme amacıyla israili rivayetleri kitaplarına almışlar ve bu rivayetlerindoğruluğunu iddia etmeden bize ulaştırmışlarsa bu çalışmada da israili rivayetlerzikredilirken aynı amaç güdülmüştür. Rivayetlerin doğru veya yanlış olması her zamantartışmaya açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOne of the most controversial issues throughout the human history is the role andsignificance of women in the society. Every society values women differently andaccording to their own criteria. In some societies women are discriminated from the lifeand in some others they are overvalued based on these criteria. In both cases females areabused and not given the treatment they deserved.Allah Teala informed humanity on how to maintain a balanced life through hismessages he gave to his prophets to be delivered to their societies at different times. Inthe framework drawn by Allah, the position of man and woman was also finalized.The purpose of this study is to analyze the position of women in Islamic cultureand, by mentioning the praiseworthy aspects of them, to expose the exemplary lives ofthe women who are praised in the Qur?an.In the first part of the study, we introduced the status of women in celestialreligions and others, and then compared the position of women in celestial religions withother religions. The comparison has given the opportunity to expose how women, abusedotherwise, are given the value they deserved by Qur?an.In the second part, we determined the women whose general attitudes are statedin Qur?an and we focused on their certain praiseworthy behaviors.Finally in the third part of study, we determined the women who are referred inthe Qur?an either directly with their name or without their names stated. Here again, weaimed to picture the behaviors that earned them the appraisal of Allah. Whileexamining the behaviors of these women, interpreters generally used Judo-Christiansources because most rumors on this topic are included by Judo-Christian sources. Wefollowed the same policy with most interpreters and aimed to transmit information fromJudo-Christian sources not claiming that they are accurate. Whether the rumors areright or wrong is always open to discussion.