Nalidiksik asit-avicel öğütülmüş karışımları ve kapsüllerinde çözünme hızı araştırılmaları
  1. Tez No: 19060
  2. Yazar: ZEYNEP İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BETÜL DORTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada nalidiksik asidin çözünme hızını arttırmak amacı ile öğütülmüş karışımları hazırlanmış ve çözünme hızları incelenmiştir. Çalışmalarda kullanılan nalidiksik asit numunesinin IR ve UV Spektrofotometri ve ince tabaka kromatografisi ile teşhisi ve miktar tayini yapılmış, erime derecesi tayn edilmiştir. USP XXII'e göre 60 devir/dak. yapılan çözünme hızı tayininde 30 dakikada maddenin ortalama % 77'sinin çözün düğü bulunmuştur. Öğütülmüş karışımların hazırlanması için değişik oranlarda, % 5 % 25 - % 50 - % 75 ve % 95 Avicel ile nalidiksik asit belli süreler (10'-20'-60'-120 ve % 5 Avicel içeren numune için ayrıca 150' ve 180') bil- yalı değirmende karıştırılmış, numuneler değirmenden kazınarak çıkarılmış ve 35 mesh'lik elekten elenmiştir. Çözünme hızı tayininde; en iyi sonuçlar Avicel oranı ve öğütme süresi sıra sıyla % 95-10', % 75-60', % 50-120', % 25-120' ve % 5-180' olan nalidik sik asit öğütülmüş karışımları ile elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca aynı oranlarda hazırlanan fiziksel karışımlar ile de çözünme hızı tayini yapılmış ve sistemlerle karşılaştırılmıştır. Genel olarak sistemlerde çözünme hızı ve çözünen madde miktarının fiziksel karışımlara ve saf nalidiksik aside göre yüksek olduğu görülmüştür.IR spektrofotometri, X-ışını difraktometri ve Diferansiyal Termal Analiz yöntemleri ile yapılan analizler, bu sonucun kimyasal bir etkileşme veya kristalden amorf hale dönüşme sonucu ortaya çıkmadığını göstermiştir. Öğütülmüş karışımlarda çözünme hızındaki artışın nedeninin nalidiksik asit partiküllerinin küçülmesi, vasatla temas eden yüzey alanının artması, bu yüzeyin etrafını saran Avicel partikülleri sayesinde hızla çözünmeye başlaması olduğu düşünülmüştür. Çözünme hızı iyi olan sistemler % 1 oranında Aerosil ilavesiyle sert jelatin kapsüllere 100 mg saf nalidiksik aside tekabül edecek şekilde doldurul muş ve bu kapsüllerde çözünme hızının farmakope koşullarının çok gerisin de kaldığı, 60 dakika sonunda çözünen toplam miktarın % 40 ile 60 arasın da değiştiği belirlenmiştir. Bu durumun etken madde içeriğindeki bir eksiklikten ileri gelmediği, Aerosil'in bu sistem için uygun bir yardımcı olmadığı saptanmıştır. Sonuçta; Avicel yardımı ile öğütülmüş karışımların hazırlanmasının suda zor çözünen bir madde olan nalidiksik asidin çözünme hızının artırılmasın da etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work was to examine the degree to which various ground mixtures of nalidixic acid enhanced its dissolution rate. For the identification of the nalidixic acid sample used in this investigation, IR spectroscopy, UV spectroscopy and thin layer chromatography methods were used, furthermore nalidixic acid assay and melting point determination were carried out. The dissolution rate of the pure nalidixic acid was measured according to the method of USP XXII at 60 rpm. The pure nalidixic acid dissolved 77% in 30 minutes. Ground mixtures were prepared with Avicel, using. Avicel concentrations of 5, 25, 50, 75 and 95%. Each concentration was ground for 10, 30, 60 and 120 minute periods and the 5% mixture was ground for additional 150 and 180 minute periods in a ceramic ball mill. The highest dissolution rates were obtained for the following Avicel concentration/grinding-time combinations 95%-10', 75%-60', 50%-120', 25%-120' and5%-180\ The ground mixtures were compared to the physical mixtures of the same Avicel concentrations. It was found that the dissolution rates68 and dissolved fractions were generally higher than for those of both physical mixtures and the pure acid. Using IR spectroscopy, X-ray diffractometry and differantial thermal analysis techniques the chemical and crystalline amorphic states of the physical and ground mixtures were found to be the same. The higher dissolution rate of the ground mixtures was therefore attributed to the decrease in the size of the crystals of nalidixic acid, which resulted in a larger exposed surface area in the dissolution medium and to the increased wettability of the nalidixic acid particles due to the Avicel particles adsorbed. Tests were also performed in which 1% Aerosil was added to the most quickly dissolving ground mixtures, which where then filled into hard gelatine capsules. Each capsule had the same nalidixic acid content of 100 mg. The result was a dissolution rate of 40-60% in 60 minutes which fell well below the pharmacopoeial limits, showing that Aerosil is not an appropriate ingredient for these systems. In summary, forming a ground mixture with Avicel was found to be an effective method for the enhancement of the dissolution properties of nalidixic acid.'