Karbamazepinin sıçan karaciğeri glutatyon düzeyine etkisinin araştırılması
- Tez No: 19061
- Danışmanlar: PROF.DR. F. ÖMER ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada, vücutta elektrofil bir metabolit olan epoksit türevine dönüştüğü bilinen karbamazepin maddesinin diğer epoksitlere analog olarak karaciğer glutatyon (GSH) miktarında bir düşmeye sebebiyet verip vermediği sıçan karaciğerinde GSH miktarı spektrofotometrik olarak tayin edilerek araştırılmıştır. Karbamazepin deney hayvanlarına düşük (30 mg/kg) ve yüksek (100 mg/kg) olmak üzere iki ayrı dozda Î.P. yoldan verilmiş ve bunu takiben karaciğer GSH seviyeleri bulunarak ayrıca saptanan normal seviyeyle karşılaştırılmıştır. Karbamazepinin otoindüktör bir madde olması özelliği de değerlendirilerek düşük dozdaki çalışma ayrıca tekrar edilen dozlar ile de yapılmıştır. Bir defalık düşük doz ve tekrarlanan düşük doz uygulamaları ile elde edilen karaciğer glutatyon seviyeleri ortalamalarının (sırası ile 197.7+8.6, 203.5+3.7 mg GSH/100 g karaciğer ) normal karaciğer, glutatyon seviyesinden (201.0+13.9 mg GSH/100 g karaciğer) istatistiksel anlamlı farklı olmadığı görülürken, bir ' defalık yüksek doz uygulaması ile elde edilen karaciğer GSH seviyesi ortalamasının (117.4+19.6 mg GSH/100 g karaciğer) normal seviyeden (201.0+13.9 mg GSH/100 g karaciğer) istatistiksel anlamlı farklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
31 7. SUMMARY In this study it was investigated whether carbamazepine, which is known to be metabolized to an electrophilic epoxide derivative in the body, causes any decrease, analogous to the action of epoxides in the hepatic glutathione (GSH) level in rats. This was done by administering rats with carbamazepine and then determining their liver GSH levels spectrophotometrically. Carbamazepine was administered I. P. to the test animals in two dose levels, low and high. Subsequent GSH levels were compared with those of controls. In order to take into account the auto- inducing property of carbamazepine, a series of daily repeated low doses were also administered and subsequent GSH levels were again compared with controls. Neither the single low nor repeated low doses of carbamazepine produced a statistically significant difference in GSH levels relative to controls. Resultant GSH levels were 197.7+8.6 mg GSH and 203.5+317 mg GSH/100 g of liver respectively, the control levels being 201.0+13.9 mg GSH/100 g of liver. The high dose did however produce a large and significant difference relative to control, resulting in GSH levels of 117.4+19.6 mg GSH/100 g of liver.