Fotoğraf okuma ve eleştiri
Reading and criticizing photographs
- Tez No: 190627
- Danışmanlar: PROF. BARBAROS GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fotoğrafı anlamak ve anlamlandırmak için öncelikle onun tarihselgelişimine göz atmak gerekmektedir. Bu yolla tarihsel süreç içinde önemli eserlervermiş fotoğrafçıları ve onların başyapıtlarını değerlendirmek söz konusu olabilir.Geçmişten bugüne geldiğimizde postmodern fotoğrafın anlamlandırmasorunsalı üzerinde durmakta fayda vardır. Tezimin bir bölümünde Türkiyedefotoğraf eleştirisi için alt yapı eksikleri ve çözüm önerileri üzerinde durdum.Fotoğrafın farklı kulvarları vardır. Bunlar içinde hangi fotoğraflarokunmaya ve eleştiriye uygundur? Fotografik görüntünün tanımlanması vefotoğrafların sınıflandırılmasına ihtiyaç vardır. Fotografik görme nasıl olur?Tezimde bu soruların yanıtları aradım.Fotoğraf eleştirisi nedir ? Eleştirmen kimdir ? Eleştiriye neden ihtiyaçduyulur ?Fotoğraf eleştirisi nasıl yapılmamalı ve eleştiride nelere dikkat edilmelidir ?Tezde fotoğraf eleştirisinde farklı yaklaşımlar ve bu yaklaşımlardan yola çıkarakbir fotoğrafı ya da potfolyoyu değerlendirmenin yolları üzerine kapsamlı birsistematik geliştirmenin yollarını aradım. Yapısal yönden fotoğrafların analiziteknik ve anlam düzeyinde nasıl yapılacağı ortaya konuldu.Fotoğrafı çözümlemek için görüntü dilini ve bu dilin yapısal özelliklerinibilmek gerekmektedir. İletişim ve anlatım aracı olarak fotoğrafı kaynak-mesaj-hedef üçgeni içinde inceledim.Fotoğraf okuma için marksist, toplumbilimsel, ruhbilimsel vegöstergebilimsel çözümleme yöntemlerine değindim. Tezde, göstergebilimselçözümleme yönteminde, gösteren ve gösterilen arasındaki ilişkiden yola çıkarakfotoğrafta düzanlam / yananlamın oluşturduğu düzeyler ve fotoğrafın yapısalçözümü üzerinde durulmaktadır.Son olarak örnek fotoğraflardan yola çıkarak fotoğrafın okunması ve eleştirisiyapılmaktadır.Tez konusu olarak bu konusuyu seçmemin sebebi çeşitli sebeplerleTürkiye'de fotoğraf eleştirisinin ?kendime yakın/uzak hissettim? düzeyindekalmasının yarattığı sağlıksız eleştiri ortamının fotoğrafımızın gelişimine katkısağlamayacağını düşünmem ve iyi ve nitelikli işler ile sıradan işlerin ayıredilmesiiçin hem sanatçıya hem de izleyiciye analitik bir değerlendirme sunulmasıgerektiğine olan inancımdır.
Özet (Çeviri)
To understand the photography and express its meaning , first of all,should know its historical developments.From this point of view , it is important toevaluate the most important photographers and their masterpieces during thehistory.From the past until now, it will be useful to struggle with the problem ofdescribing the postmodern photographs. In one part of my thesis , I told about thelack of substruction and suggestions solutions for critical photography in Turkey.There are different categories of the photography. Which photographs arevaluable for evaluate and critic among them ?It is necessary to define the photographic image and to categorize thephotopraphs. How become the photographic exposure ? I tried to find the answersof these questions in my thesis.What is the criticism of the photography ? Who is the critic ? For what isthe criticism necessary ?How should not be done the criticism of the photography and for whatshould becareful in the criticism of the photography ?In my thesis , I tried to find and improve a systematic method aboutdifferent approaches in the criticism of the photography and to evaluate thephoto or the portfolio from these approaches.From the structural way , I tried to clarify how the analysis of the photosshould be done both technically and semantically.To analyze the photography is necessary to know the way of the image andthe structural characteristic of this image.I examined carefully the photo as the item of communication andexpressing the feeling among source-message-and target.To comment on the photography , I talked about analyzing systems like ;marksist, sociological, psychological and semiotical.In this thesis, in the demonstratical/semiotical analyzing system , I clarifiedstructural solution of the photography and about smooth places which becomesthanks to plain meaning / side meaning in the photo by the relation betweendemostrator and being demonstrated.Consequently , thanks to example photographs to comment on thephotograph and its analyzing will be done .The reason of the choosing this subject as thesis is to think that ;The unhealty analyzing circumstances which creates the level of `? I felt to myselfvery close / or not `? the criticism of the photography with many reasons in Turkeyis not help to the development of our photographyBoth artist and follower to show analitical sentez to distinguish good andquality jobs with ordinary jobs.