Akıllı evlerde otomasyon
Automation in smart homes
- Tez No: 190626
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, akıllı ev kavramı ile ev otomasyonu sisteminin neolduğunu anlamak, bu kavram ve sistemlerin insanlara daha iyi bir yaşam sağlamasıiçin neler sunabileceğini incelemektir. Bir evin ihtiyaç programı hazırlanırkenteknolojik olarak ne gibi gereksinimlerin olduğunu belirlemek ve tasarımcının bubilgiler doğrultusunda ilerlemesini sağlamaktır.Sekiz bölümden oluşan bu araştırma, akıllı evlerde otomasyon sisteminin nasılişlediğini ve neler yapılabileceğini ortaya koymak amacını taşır.* Birinci bölümde, akıllı evin tanımı ve kullanımda neler sağladığı üzerindedurulmuştur.* İkinci bölümde otomasyonun başlangıcı, sibernetik nedir, ve endüstri mühendisliğininotomasyonla ilişkileri anlatılıyor.* Üçüncü bölümde ev otomasyon sisteminin tanımı ve nasıl kullanıldığı elealınmıştır.* Dördüncü bölümde akıllı evlerde kullanılan mikro işlemcilerde ( bilgisayarlarda )kullanılan mantık kavramı ve teknolojiler yer almaktadır.* Beşinci bölümde Dünyada ve Türkiye de akıllı ev teknolojileri ile bilgileranlatılıyor.* Altıncı bölümde bedensel engelliler için akıllı evlerin ne gibi yararları olduğu elealınıyor.* Yedinci bölümde ev otomasyonu ve akıllı evi oluşturmak için gerekli olan altyapılardan söz ediliyor. Kablolu sistem ( hard wiring ) ile kablosuz sistemler (wireless )karşılaştırılıyor.* Sekizinci, diğer farklı kullanım yöntemlerini ve iletişim sistemlerini inceliyor.binadaki tüketim verilerinin toplanması, sayaçların okunmasının pratik ve kontrollühalegelebilmesi, deprem ,yangın, havuz ve bahçe ile ilgili sistemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to understand what the smart home concept and the homeautomation system is, and to examine what this concept and system can present in terms ofproviding a people a better lifestyle. Further, to decide on what types of technologicalnecessities are in order when determining the requirement program for a home, and toensure that the designer proceeds in accordance with this information.This research consisting of eight parts, bears the purpose of explaining how the automationsystem in smart homes functions, and to describe what it can do.* In the first part, the definition of a smart home and what it provides the user is explained.* The second part explains the introduction of automation, what the cybernetic is and theinterrelation between industrial engineering and automation.* The third part provides the definition of a home automation system and how it is used.* The fourth part consists of an explanation of the logic of microprocessors (in computers)and technologies applied in the smart home.* The fifth part is an assessment of smart home technologies and related information inuse throughout the world and in Turkey.* The sixth part considers what benefits the smart home provides for the physicallydisabled.In the seventh part, the infrastructure necessary for creating home automation and asmart home is discussed. A comparison between hard wired and wireless systems isperformed.* The eight part considers other different usage methods and communications systems, thecollection of consumption data from the structure, and the process of meter readingbecoming practical and controlled.