Ahmet Hamdi Tanpınar ve Nurettin Topçu'nun eserlerinin kültür ve uygarlık kavramları açısından karşılaştırılması
The comporsion of Ahmet Hamdi Tanpinar and Nurettin Topçu's works with respect to the concept of culture and civilization
- Tez No: 190641
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar ve Nurettin Topçu'nun Eserlerinin Kültür ve UygarlıkKavramları Açısından Karşılaştırılması? adlı tezin konu olarak seçilmesinin nedeni,Türk edebiyatında ve Türk düşünce dünyasında kültür ve uygarlık kavramlarınınmerkezi bir önemi olmasıdır.Tez hazırlanırken, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Nurettin Topçu'nun bütün eserleriincelenmiş ve bu eserlerden yola çıkılarak Ahmet Hamdi Tanpınar ve NurettinTopçu'nun kültür ve uygarlık anlayışı saptanmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar veNurettin Topçu'nun kültür ve uygarlık anlayışı saptandıktan sonra, bu yazarlarınortak ve ayrı yönleri maddeler halinde ?Karşılaştırma? bölümünde gösterilmiştir.Tezin ?Sonuç? bölümünde ise tezde ulaşılan sonuçlar verilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER:Karşılaştırma, Kültür, Tanpınar, Topçu, Uygarlık
Özet (Çeviri)
The reason that the thesis ?The comporison of Ahmet Hamdi Tanpınar and NurettinTopçu?s works with respect to the concept of culture and civilization? was chosen asa subject matter of research is both the concept culture and civilization are centralimportant consepts in Turkish literature and Turkish thought.In the process of the thesis preparotion, all of the Works Ahmet Hamdi Tanpınar andNurettin Topçu were searched thorougly and from these researches, those authors?approaches to the concepts of culture and civilization were determined. After thisdetermination, the similarities and differences between the two authors? conceptionsof the nations of culture and civilization were presented in the chapter named as?comparison?.In the chapter ?conclusion?, the concluding remarks were presented.KEY WORDS:Civilization, Comparison, Culture, Tanpınar, Topçu.