Atatürk ve Kırşehir (1919-1938)
  1. Tez No: 190640
  2. Yazar: YUSUF İZZETTİN KILINÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kırşehir'in, Türk kültürü ve tarihi açısından çok zengin bir durumda olduğunu,Millû Mücadele yıllarındaki olumlu ve yapıcı rolünün Kırşehir gençleri tarafındanbilinmesinin yararlı olacağını düşünerek ?Atatürk ve Kırşehir (1919-1938)? konulu birtez hazırlamayı tercih ettik. Konumuzla ilgili olarak, Millû Mücadele dönemine ait hertürlü kaynaktan yararlanmaya çalışırken, eldeki bütün bilgilerin tahlil ve tenkidini büyükbir hassasiyetle yapmaya çalıştığımızı belirtmek isteriz.Bu çalışma ile Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti mensuplarını Kayseri'denAnkara'ya ulaştırırken Kırşehirlilerin Millû Mücadele'ye verdikleri desteği tespitetmenin mutluluğuna erişilmiştir. Türk milleti açısından zamanın çok kıymetli olduğubir dönemde beş gününü Kırşehir'de geçiren Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının,Kırşehirlilerden çok memnun olarak ayrıldıkları ve takdirlerini ?Kırşehir GençlerDerneği?nin hatıra defterine yazdıkları yazıyla belgeledikleri görülmüştür.Millû Mücadele döneminin hazırlık aşamasını oluşturan 16 Mayıs 1919'dan 27Aralık 1919 tarihine kadar devam eden ve İstanbul-Samsun-Amasya-Erzurum-Sivas-Kayseri-Kırşehir ve Ankara arasında çok çetin geçen yolculuğun, her anında meydanagelen gelişmelerin Türk Tarihi ve Anadolu'nun Türk yurdu olması açısından ne kadarönemli olduğu ortadadır. Atatürk'ün işte bu hat üzerinde uğradığı önemli merkezlerdenbiri de Kırşehir'dir. Daha Kurtuluş Savaşı başlarında, Kırşehir halkının Mustafa KemalPaşa'ya gösterdiği ilgi, Atatürk ile Kırşehir halkı arasında sıcak bağların oluşmasınaneden olmuştur. Sonraki yıllarda da Atatürk'ün Kırşehir'e olan ilgisi, Kırşehir halkınında Atatürk'e olan sevgisi ve bağlılığı devam etmiştir.Böyle önemli bir konunun seçilmesinde yönlendirici etkisi, çalışılmasında dakatkısı olan sayın hocam Prof. Dr. Reşat GENÇ 'e teşekkür ediyor, A. Ü. Türk İnkılâpTarihi Enstitüsünde kıymetli bilgilerinden yararlandığım bütün hocalarıma saygılarsunuyorum.
Özet (Çeviri)
Considering Kirşehir?s high position inside Turkish culture and history and its positiveand constructive role during the years of National War and also considering these shouldbe known by the youth of Kirsehir, this thesis has been prepared under the topic of?Atatürk and Kirsehir?. In relation to our topic, I would like to note that the analysis andcriticism of all the knowledge has been worked on to be done with extreme care, whileevery available information source was tried to be studied as throughly as possible.The elation of ascertaining the support of the people of Kirsehir through thetransportation process of Mustafa Kemal Pasa and the Representation Committee fromKayseri to Ankara has been reached with this study. It has been seen that Mustafa KemalPasa and his friends, who spent five days in Kirsehir in a situation which time wasextremely valuable for the whole nation, were very thankful to the people of Kirsehir,and have proven their gratefulness by writing their opinions on the memorial book of?Kirsehir Youth Guild?.The journey through Istanbul-Samsun-Amasya-Erzurum-Sivas-Kayseri-Kirsehir andAnkara between the dates of May 16th 1919 and December 27th 1919, which is thepreparation duration of the National Salvation War, as well as every progress and all theincidents are evidently important by means of Turkish History and Anatolia?s being aTurkish land. Kirsehir is one of the most important cities that Atatürk has visited on thisroute. Just only at the beginning of the Salvation War, the concern shown by the peopleof Kirsehir to Mustafa Kemal Pasa, has established pleasant bonds between the publicand Atatürk. Atatürk?s concern in Kirsehir and Kirsehir?s love and loyalty to him hascontinued in the following years.I would like to thank Prof. Dr. Reşat GENÇ due to his leading influence on the choice ofthis topic and his co-workings. I also present my respect and appreciation to all mycolleagues and teachers in A. Ü. Turkish Revolution History Institute of whom Igathered valuable information.