Fatsa (Ordu)'da iklim özellikleri ve hava şartları'nın fındık verimine etkisi
The effects of climatic features and weather conditions upon productivity of hazelnut in Fatsa (Ordu)
- Tez No: 190651
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim coğrafyası bakış açısından hava koşullarının özelliklefındık yetiştiriciliği ile olan ilişkilerini araştırmak, fındığın yetişme devresi içindegörülen mevsimlik hava tiplerinin tanımlanması ve etkilerinin açıklanması ileolumsuz hava koşullarında meydana gelen zararlar ve alınması gerekli önlemlerkonularında tespitte bulunmaktır.Birinci bölümde, Karadeniz Bölgesi, Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan Fatsayöresi doğal ortam koşullarının tanımlanılmasına çalışılmıştır. Üç yükseklikbasamağına ayrılan araştırma sahası, başlıca özellikleri ile açıklanmıştır.İkinci bölümde, araştırma sahasının nüfusuna ilişkin bilgiler verilmiş ve yerleşmeninkarakteristik özellikleri üzerinde durulmaktadır.Üçüncü bölümde, Fatsa ve çevresindeki arazi kullanım şekillerinin dağılımı ortayakonulmuştur. Araştırma sahası toplam arazilerinin %60'ının, tarım arazilerinin%95'inin fındık bahçelerine ayrıldığı belirtilmiştir.Son bölümde, araştırma yöresinin temel ekonomik girdisi olan fındık ziraatının iklimkoşullarıyla ilişkileri, fındığın yetişme dönemi (vejetasyon devresi) içinde görülenekstrem hava koşullarının olumsuz etkileri ve meydana getirdiği zararları ile alınmasıgerekli önlemler üzerinde durulmuştur. Fındığın bitkisel gelişimi ve bahçefaaliyetleri ile hava şartlarının etkili olduğu dönemler bir takvim halindehazırlanmıştır. Fındıktan elde edilen verimin yıllara göre değişiminde ilkbahar geçdonlarının, yaz mevsiminde düşen yağış miktarının ve yağış şekillerinin etkilerimeteoroloji rasat değerleriyle karşılaştırılmıştır. Dönemlilik özelliğine sahip olduğubilinen fındık veriminin, ilkbaharda özellikle Nisan ayında yaşanması muhtemeldonlardan %50'nin üzerinde etkilendiği ortaya konulmuştur. Fındık meyvesinin içgelişim dönemi olan Temmuz ayında ortalamanın altına düşen yağışın verimüzerindeki etkisi gösterilmiştir. Fındığın 750m.'nin üzerindeki alanlarda ekonomikolarak yetiştirilemediği belirtilmiştir. Yüksek kesimlerde olumsuz hava koşullarınauyumlu türlerin seçilmesi gerekliliği yanında dona karşı alınabilecek tedbirlerüzerinde durulmuştur.Anahtar Sözcükler ( 5 )Fatsa, İklim, Hava Şartları, Fındık, Verim.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationships of weather conditionespecially with hazelnut production in terms of climatic geography; the definition ofseasonal types of weather condition that are seen in the growing period of hazelnutand the explaination of these conditions affecting and determining the damages thatoccur in negative weather conditions and also to suggest some precautions need tobe done.In the first chapter, the natural enviromental conditions of Fatsa that take place in theMiddle Black Sea region were defined. The research field that was divided into threesteps had been explained with its main features.In the second chapter, information related with population of research field weregiven and characteristic features of settlement were examined.In the third chapter, the usage types of estates in Fatsa and its surrounding were putforward. It had been stated that %60 of total estates of research field and %95 ofagricultural estates in this area had been allocated for hazelnut production.