Using the role-play techniqe in teaching English idioms to enhance communicative effectiveness of EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin iletişimsel etkililiklerini arttırmak için ingilizce deyimlerin öğretilmesinde rol-oynama tekniğinin kullanımı
- Tez No: 190650
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu deneysel çalışma, İngilizce deyimlerin öğretilmesinde rol oynamatekniğinin kullanımının olumlu etkilerini ortaya çıkarmak amacıylayürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Samsun ili ilçesi'nde öğretim yapan devletokulları yabancı dil sınıfları, örneklemini ise Bafra Kızılırmak Lisesi dokuzuncusınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu çalışmada 25 kişiden oluşan bir deneygurubu ve 26 kişiden oluşan bir kontrol gurubu bulunmaktadır. Her iki gurubaöğretilen deyimler 20 eylemsel deyim ile sınırlandırılmıştır. Deney gurubu?iletişimsel sorular? ve ?rol oynama tekniği? ile öğretim görürken, kontrol gurubuise ?tanım eşleştirme?, ?boşluk doldurma? ve ?yeniden ifade etme? gibigeleneksel kelime öğretim teknikleri ile öğretim görmüştür. Verilerin analizinde t-testi tekniği kullanılmıştır.Her iki guruptaki denekler seçilen deyimleri daha öncedenöğrenmediğinden ve deyimlerin anlamı kendilerini oluşturan sözcüklerdençıkarılamadığından bu deneysel çalışmada Kontrol Guruplu Son-test Modelikullanılmıştır. Her iki gurup da aynı eğitimi aldığından araştırmanın çalışmagurubu rastlantısal yöntem ile oluşturulmuştur. Her iki çalışma gurubunaöğretilmek amacıyla seçilen deyimler aynı okuma parçaları ve diyaloglar ilesunulmuştur. Her iki gurupta da aynı metin anlama soruları cevaplandırılmıştırama her iki gurupta farklı dil öğretim teknikleri uygulanmıştır.Deney gurubuna deyimlerin anlamı ?iletişimsel sorular? ile öğretilmiştir.Deyimlerin anlamı öğrenciler tarafından anlaşıldıktan sonra ?rol oynama?aktivitelerine geçilmiştir. Rol kartlarında deyimlerin kullanımını öğretmek için?kullanışlı ifadeler? bölümü kullanılmıştır. Öğrenciler eşler halinde deyimleripratik etmiştir. Deyimlerin doğru kullanımını öğretmek için öğretmen dönütolarak doğru ve yanlış kullanılan deyimleri vurgulamıştır.Kontrol gurubunda ise deyimlerin anlamı ?tanım eşleştirme? egzersizi ileöğretilmiş ve deyimlerin pratiği ?boşluk doldurma? ve ?yeniden ifade etme?egzersizi ile yapılmıştır. Kontrol gurubuna uygulanan egzersizler gelenekseltürdendir.Dört haftalık bir uygulama sonunda her iki guruptaki deneklere süreçteöğretilen yirmi eylemsel deyimi içeren bir son-test uygulanmıştır. Son-testinsonuçları deney ve kontrol gurubu arasında önemli bir fark olduğuna işaretetmiştir. Deney gurubu kontrol gurubundan önemli ölçüde başarılı olmuştur. Heriki çalışma gurubunun başarısı göz önüne alındığında rol oynama tekniğininİngilizce deyimlerin öğretilmesinde geleneksel kelime öğretim tekniklerine oranlaBafra Kızılırmak Lisesinin dokuzuncu sınıflarında daha etkili olduğu söylenebilir.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm araştırmanınproblemini, amacını, hipotezini, sınırlılıklarını ve metodunu açıklayan girişbölümünden oluşmaktadır. İkinci bölüm ise araştırmanın temel iki kavramı olanrol oynama ve deyimler hakkında bilgi vermektedir. Bu bölümde, rol oynamatekniği tanımlanmış ve bu tekniğin eğitimdeki önemine, bu teknik ile hedef diliniletişim amaçlı kullanımına, kültür ile olan ilişkisine, öğretmen ve öğrencirollerine, sınıfın fiziksel düzenlemelerine yer verilmiştir. Yabancı dil öğretimyaklaşımlarında kelimenin önemi de tartışılmıştır. Çalışmanın diğer konusu olandeyimlerin tanımı, sınıflaması, yabancı dil öğretimindeki önemi, kültür ile olanilişkisi tartışılmıştır. Deyimlerin öğretimine de bu bölümde deyinilmiştir. Üçüncübölüm araştırmanın metodunu içermektedir. Denekler açıklanmış, çalışmadakullanılan materyaller ve uygulamalara yer verilmiştir. Deney ve kontrolgurubuna uygulanan iki farklı dil öğretim teknikleri de bu bölümdeaçıklanmaktadır. Dördüncü bölüm deney verilerinin analizini içermektedir.Verilerin analizinin çözümleme yöntemi ve bulguların yorumu bu bölümdeyapılmıştır. Son olarak beşinci bölüm sonuçlar ve diğer çalışmalar için önerileriiçermektedir.
Özet (Çeviri)
This experimental study has been conducted in order to see the positiveeffects of using role-play technique in teaching English idioms. The population ofthe experiment is EFL classes at upper-intermediate level in state high schoolswithin a district of the country of Samsun and the sample of the research is the 9thgraders at Bafra Kızılırmak High School. This study has an experimental groupwhich consists of 25 students and a control group which consists of 26 students.The idioms taught to both groups have been limited to twenty verbal idioms.While the experimental group has been exposed to ?communicative questions?and ?role-play technique?, the control group has been exposed to such traditionalvocabulary teaching techniques as ?matching definition?, ?fill in the blank? and?rephrasing?. In order to evaluate the obtained data, the t-test has been used.In this experimental research, Post-test Control Group Design has beenused as the subjects in both groups have not been taught the idioms selected to betaught beforehand and as the meanings of idioms can not be deduced from thewords that compose them. The study groups of the research have been determinedthrough random selection method as they have been exposed to the same type ofinstruction. In both study groups, the idioms selected to be taught have beenpresented through the same reading passages and dialogues. The samecomprehension questions have been answered in both groups, but the two groupshave been exposed to different language teaching techniques.In the experimental group, the meanings of idioms have been taught tolearners through ?communicative questions?. After the comprehension of idiomsby learners have been assured, ?role-play? activities have been done in theexperimental group. Role cards have been used in order to teach the use of idiomsat the useful expressions part of the role cards. The students have practised idiomsin pairs. In order to make them learn the correct uses of idioms, the teacher hasstressed the right and wrong uses of idioms as feedbackIn the control group, the meanings of idioms have been taught to learnersthrough ?matching definition? exercise and idioms have been practised through?fill in the blank exercise? and ?rephrasings?. The exercises used in the controlgroup were traditional type.After a four week treatment, students in both groups have been exposed toa post-test which consists of twenty verbal idioms taught through the instructionperiod. The results of the post-test has shown a significant difference between theexperimental and the control group. The experimental group has significantlyoutperformed the control group. When the scores of the two study groups havebeen taken into consideration, role-play technique can be said to be an effectivetechnique in teaching English idioms than traditional vocabulary teachingtechniques at 9th graders of Bafra Kızılırmak High School.This study consists of five chapters. The first chapter is an introduction tothe study which explains the problem, aim, hypothesis, limitations and the methodof the study. The second chapter gives information about the two main conceptsof the research which is role-play and idioms. In this chapter, role-play techniqueis defined and its significance in education, communicative use of the targetlanguage through role-play and its relation with culture, teacher and learner rolesand physical arrangement of the classroom have been included. The significanceof vocabulary in approaches to foreign language teaching have also beendiscussed. As the other concern of the study, definition and classification ofidiom, the significance of idioms in foreign language teaching, its relation withculture has been discussed. Teaching idioms have also been discussed. The thirdchapter includes the method of the research. It includes the description of theparticipants, materials and procedures of the research. The two teachingtechniques which have been applied to the experimental and the control grouphave also been explained in this section. The fourth chapter includes the dataanalysis of the experiment. The procedure applied in the analysis of the data andthe evaluation of the data are also included in this section. Finally, the fifthchapter includes concluding remarks and suggestions for further studies.