İnsan hakları bağlamında azınlıklar
Minority rights in the context of human rights
  1. Tez No: 190659
  2. Yazar: COŞKUN NECMİ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan Hakları Bağlamında Azınlık Hakları isimli bu çalışmada, azınlık haklarınormatif bir biçimde ele alınmış, azınlık kavramı incelenerek sınıflandırmalar yapılmış,azınlık haklarının genel bir tarihi incelenmiştir. Azınlık haklarının kapsamı içinde, konuile ilgili Milletler Cemiyeti ve Birleşmiş Milletler çerçevesinde uluslararası belgeler vebölgesel nitelikte Avrupa'da meydana gelen gelişmeler, nsan hakları sözleşmeleri, DilŞartı ve Çerçeve Sözleşme'de yer alan haklar üzerinde durulmuştur.Versailles sistemi çerçevesinde Trianon ve Lozan Andlaşmaları ışında azınlıklarkonusu ayrıca ele alınarak, günümüzde geçerli uluslararası belgelerde yer alandüzenlemelerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled ?Minority Rights in the Context of Human Rights?, the minorityrights were considered in a normative way and the categorizations were madeexamining the concept of minority then a general historical progress of the minorityrights were examined. International documents concerned with the subject within frameof the League of Nations and the United Nations and progresses have regionalcharacteristics occurred in Europe, conventions on human rights and rights specified onthe Language Rights of Minorities and the Framework Convention were discussed withinthe scope of minority rights.The minorities additionally considered in frame of the Versailles System andTrianon and Lausanne Conventions and regulations determined in the internationaldocuments currently in force were referred.