16. yüzyıl tezkirelerinde bilgi akışı
Flow of information in the 16th century tezkires
  1. Tez No: 190664
  2. Yazar: NURİ ÇELEBİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MENDERES COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Ancient Linguistics and Cultures, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
16. Yüzyıl Tezkirelerinde Bilgi Akışı adını verdiğimiz çalışmada devrin dörtbüyük şairi (Zâtû, Hayâlû, Bâkû, Fuzûlû) esas alınmıştır. Bu dört şairin biyografikbilgileri, örnek beyitleri ve haklarında nakledilen anekdotlar bir araya getirilerektasnif ve içerik değerlendirmesi şeklinde incelemeye tabi tutulmuştur. Birincibölümde, şairler hakkındaki bilgiler belirli anahtar kelimeler çerçevesinde tasnifedilmiştir. kinci bölümde eserlerin birbiri üzerindeki etkileri, kendi içlerindekitutarlılıkları, bilgiyi elde ediş ve kullanışları, şair hakkında elde ettikleri bilgilerisunuşları incelenmiştir. Verilerin tasnif edilmesi sırasında elden geldikçe biyografikbilgilerin günümüz edebiyat tarihlerindeki kullanımı da gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study called ?Flow of Information in the 16th Century Tezkires? fouroutstanding poets of the period (Zâtû, Hayâlû, Bâkû, Fuzûlû) were focused.Biographical information, sample couplets and anecdotes about these poets werecollected from biographical Works namely tezkires and analyzed. In the first chapter,the information about the poets was classified considering some key words. In thesecond chapter, the consistency of information, the way how the biographers(tezkirecis) got and used the information and how they presented it were examined.During the classification of the data collected, it was tried to show the use of thebiographical information in today?s literature