Hava taşıma sözleşmelerinde taşıyıcının sorumluluğu
Responsibility of the air carrier in air carrier agreements
- Tez No: 190665
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRİ BOZGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sivil Havacılık, Law, Civil Aviation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tezde, taşıma sözleşmelerinin bir türünü oluşturan, yolcu ve gönderici iletaşıyıcı arasında yapılan hava taşıma sözleşmesi ve hava taşıyıcısının bu sözleşmedendoğan sorumluluğu incelenmektedir.Tez giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadırBirinci bölümde hava taşıma sözleşmesinin tanımı yapıldıktan sonrasözleşmenin unsurları, hukuki niteliği ile hava taşıma sözleşmeleri bakımından özellikarz eden sözleşmenin tarafları ve bu tarafların hava taşıma sözleşmesinden doğan hak veborçları ortaya konulmuştur. Hava taşıma sözleşmenin kuruluşu, kurulma şekli veiçeriği incelenmiştir.İkinci bölümde taşıyıcının hava taşıma sözleşmesinden doğan sorumluluğununhukuki niteliği ve taşıyıcının sorumluluğu için gereken şartlar incelenmiştir. Taşıyıcınınsorumluluğunun şartları incelenirken üçlü bir ayırıma gidilerek önce yolcunun uğradığızararlar bakımından gerekli olan şartlar, sonra bagaj ve yükün taşınmasından doğanzararlar bakımından gerekli olan şartlar ve son olarak da yolcu, bagaj ve yüküntaşınmasındaki gecikmeden doğan zararlar incelenmiştir. Burada ayrıca taşıyıcınınadamlarından doğan sorumluluğu incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise; taşıyıcının sorumluluğunun kapsamı, ikili bir ayırımlasınırlı sorumluluk sistemi, bu sistemde öngörülen limitler ve bu sorumluluk sistemindenyararlanacak kişiler; daha sonra da istisnai durumlarda kabul edilen sınırsız sorumluluksistemi ve sınırsız sorumluluk halleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Burada ayrıcataşıyıcının sorumluluktan kurtulması, sorumluluktan kurtulma halleri tek tek açıklamaksuretiyle ve sorumluluktan kurtulmanın geçerliliği belirtilmek suretiyle incelenmiştir.Tez, hava taşıma sözleşmesi ve hava taşıyıcısının bu sözleşmeden doğansorumluluğunun genel olarak değerlendirildiği sonuç kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, a type of carrier agreements, air carrier agreements amongpassenger, sender and air carrier, and responsibilities of the air carrier stemming fromthis agreement are examined.The thesis is composed of three main chapters other than introduction,development and conclusion sections.In the first chapter, air carrier agreement is defined, and the features of theagreement, the parties of the agreement offering particularity in juridical feature and aircarrier agreements, and rights and debts of those parties are put forth for consideration.In addition, the founding of the air carrier agreement, the way of its formation, and itscontent have been examined.In the second chapter, the juridical feature and the necessary conditions forresponsibilities of the air carrier stemming from the air carrier agreement have beenexamined. While examining the conditions of carrier?s responsibilities, three pointshave been set. Firstly, conditions required for passengers who suffer a loss, secondlyconditions required for damage stemming from carriage of luggage and cargo loss andfinally damage stemming from delay of carriage of passenger, baggage and cargo havebeen examined. What?s more, responsibility of air carrier stemming from its staff isexamined.In the third chapter, the context of air carrier?s responsibility, responsibilitysystem limited with dual separation, limits envisaged within this system, persons tobenefit from this system; and then unlimited responsibility system accepted inexceptional cases, and unlimited responsibility cases have been examined in detail. Inaddition, air carrier?s getting clear of responsibility, the way of getting clear ofresponsibility, and legality of getting clear of responsibilities have been examined.The thesis is completed with the conclusion part, evaluating generally the aircarrier agreement, and responsibility of the air carrier stemming from relevantagreement.