M-diaminooksanilidin protonlanma sabitlerinin ve bazı geçiş metalleriyle oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik yöntemle tayini
The Potentiometric determination of the M-diaminooxanilide protonation constants and the complexes which are formed with some transition metals
- Tez No: 19067
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE DÖLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET m-DİAMİNOOKSANİLİDİN PROTONLANMA SABİTLERİNİN VE BAZI GEÇİŞ METALLERİ İLE OLUŞTURDUĞU KOMPLEKSLERİN KARARLILIK SABİTLERİNİN POTANSİYOMETRİK YÖNTEMLE TAYİNİ Bu çalışmada, m-Diaminooksanilid'in mangan(II), nikel(II), çin- ko(II) ve kadmiyum(II) ile oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri CALVIN-BJERRUM ve IRWING ROSSOTTI yöntemleri kullanılarak potansiyometrik yolla tayin edildi. Protonlanma ve buna bağlı olarak asit sabitlerinin tayini için değişik iyonik kuvvetlerde çalışıldı. İyonik kuvvetin 0,0287; 0,0643; 0,1140 ve 0,1537 değerleri için dörder tane; buna karşılık 0,2037 ve 0,3037 değerleri için ikişer tane protonlanma sabiti bulundu. 1 = 0,1537 olduğu durumda bulunan protonlanma ve asit sabiti değerleri log^ = pK4 = 4,22; logK2 = pK3 = 3,60; logK3 = pK2 = 3,17; logK4 = pKj = 2,87 dir. I = 0,1537 için bulunan oluşum sabitleri ise; mangan(II), nikel(II), çinko(III) ve kadmiyum(II) için sırasıyla logKj = 4,35; logKa = 4,32; logKj = 4,15; logKj = 4,30 olarak bulundu. I = 0,3037 olduğu durumda oluşum sabitleri hesaplanamadı. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı ve buradan kompleksleşmenin ortaya çıktığı pH aralıkları bulundu. Yalnızca n'in 0,5 değerine karşılık olan logK değe¬ rinin bulunması, oluşan komplekslerin bileşiminde metal/ligand oranının 1/1 olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY THE POTENTIOMETRIC DETERMINATION OF THE m-DIAMINOOXANILIDE PROTONATION CONSTANTS AND THE COMPLEXES WHICH ARE FORMED WITH SOME TRANSITION METALS In this work, the stability constants of the complexes which were formed by the combination of m-diaminooxanilide and manganese(II), nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) were determined potentiometrically by using CALVIN-BJERRUM and IRWING-ROSSOTTI methods. The protonation constants were determined in various ionic strengths. Four protonation constants for each ionic strength of 0.0287; 0.0643; 0.1140 and 0.1537; two protonation constants for each ionic strength of 0,2037 and 0,3037 were found. The protonation and dissociation constants of the ligand were determined as logKa = pK4 = 4,22; as logK2 = pK3 = 3,6; as logK3 = pK2 = 3,14; as logK4 = pK2 = 2,87 for I = 0,1537. Whereas, the formation constants of the complexes were determined as logKj = 4,35 for manganese(II); as logKj = 4,32 for nickel(II); as logK} = 4,15 for zinc(II) and as logKa = 4,30 for cadmium(II) for I = 0,1537. No formation constant was found for I = 0,3037. The conditional constants of the complexes and pH ranges in which complex formation occured were determined. The composition of the complexes were determined as metal/ligand = 1/1, since the only n value found was 0,5 corresponding to logK.