İskeletsel maksiller darlık olgularının tedavisinde Haas ve Hyrax rapid palatal ekspansiyon yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 19068
  2. Yazar: AHMET SABRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Maksiller darlık vakalarına klinikte oldukça sık rastlanmaktadır. Bu vakaların tedavisinde RPE oldukça süratli ve etkili sonuç vermektedir. Araştırmamızın amacı her ikisi de birer RPE aygıtı olan Haas ve Hyrax apareylerinin tedavi etkinliklerini karşılaştırmaktır. Kliniğimize başvuran iskeletsel darlık vakalarından 12'si kız 8 'i erkek olmak üze¬ re toplam 20 vaka seçildi. Bu hastalardan rastgele 10 tanesine Haas diğer 10 hastaya Hyrax apareyi uygulandı. Çalışmamız expansiyondan önce ve sonra alınan yan kafa filmleri, ön-arka yön filmleri ve modeller üzerinde yürütüldü. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlen¬ dirildiğinde iki tedavi yöntemi arasında molarlar arası mesafe artışı dışında hiç bir fark olmadığı tesbit edildi. Molarlar arası artış Hyrax grubunda Haas grubundan daha fazla idi. Bu durum Hyrax grubunda üst molar dişlerin tipingine bağlı olarak ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY We have been faced with maxillary deficiency very often in Orthodontics. RPE is a very effective and rapid procedure in these cases. The purpose of our study was to compare the therapatic effectiveness of Haas and Hyrax appliances. A total of 20 patients as being 12 girls and 8 boys were chosen out of clinical intake. We applied Haas to the first ten patients and Hyrax to the second ten patients. Measurements were obtained from the lateral and anteroposterior cephalograms and study casts which were taken before and after the expansion. Evaluation of findings concluded that there was no difference between two methods except the intermolar width. Intermolar width increase was higher in the Hyrax group. This was occured as a result of upper molar tipping in the Hyrax group.