M.K.E. Kurumu çeliklerinin sertleşebilirliklerinin tayini
The Determination of hardenability of M.K.E. steels
  1. Tez No: 3355
  2. Yazar: BEHÇET GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. MUSTAFA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
II M. K.E. KURUMU ÇELİKLERİNİN SERTLEŞEBÎLÎRLİKLERÎNÎN TAYİNİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Behcet GÜLENÇ GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 198? ÖZET Bu tezde jominy sertleşebilirlik testi konusunda araş tırma yapılmıştır, M. K.E. Kurumunun 1986 yılı stoklarında bulunan çelik lerin sertleşebilirlik özelliklerinin ve metalografik ya pılarının incelenerek elde edilen deney sonuçlarındaki ve rilere göre tablo ve grafik halinde gösterilmesi düşünül müştür. Çalışmada M. K.E. Kurumunun makina imalat çeliklerinin sertleşme derinliği jominy uç su verme deneyi ile ölçüldü. Numunelerin hazırlanmasında, soğutulmasında ve sertlikleri nin ölçülmesinde TS 1381 de belirtilen şartlar örnek alın dı. Numunede ölçülen RC değerleri grafikle gösterildi. De neyi yapılan numunelerin bir bölümünde sertliğe göre olu şan dokular incelenerek mikro yapı fotoğrafları çekildi. M.K. E. Kurumu imalat çeliklerinin TS ve diğer ülke standart larındaki karşılıkları ile bileşim ve kullanım alanlarını tarayarak ortak ve ortak olmayan yönlerini bulabilmek için BASÎC bilgisayar programı geliştirildi* Yapılan deney ve incelemeler sonucunda M. K.E. KurumuIll çelikleri DIN ve BAE standartlarında eşdeğeri olan çelik lerin sertleşebilirlik bantları ile karşılaştırıldı. Sonu cun birbirleri ile uyumlu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
IV THE DETERMINATION T)F HARDENABÎLÎTY OF MJ.E. STEELS ( M.S. Thesis) Behçet GÜLENÇ GAZÎ UNÎVERSÎTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1987 ABSTRACT In this M.Sc* thesis, jominy end-guench hardenability test has been studied. The graphical and tabular representation of hardena bility and metallographic structures of M.K.E. steels pre sent in 1986 stocks. have been aimed. The hardenability of M.K.E. steels were measured by jominy end-guench hardenability test. TS 1381 standarts were applied for the preparation, heating, cooling and hard ness measurement of the specimens. The measured hardness values (RC) were shown by graphics. Some of the specimens were examined under optical microscape and the photographs of their microstructures were obtained. A BASIC computer program was developed to find the corresponding egUivalents of M.K.E. steels, in Turkish and other foreign standards. At the end of the experiments and researches, the hardenability bands of M.K.E. steels were compared with the hardenability bands of DIN and SAE standard steels and it ' was observed that the results are similar»;