Post-sosyalist ülkelerde açığa çıkan iş gücü ve Trabzon'da yabancı uyruklu kadın olgusu
The power of employement that has come out in the post socialist countries and the phenomenon of women of foreign orijin in Trabzon
  1. Tez No: 190714
  2. Yazar: SİBEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Eski Sovyetler Birliği ülkeleri ile Trabzon arasında yaşananbavul ticaretinin, Trabzon kentinde yarattığı sosyal, ekonomik ve mekansaletkilerinin incelenmesi temeline dayanmaktadır. Trabzon'a yönelen bavul ticaretininiçinde kadın nüfus dikkati çekmektedir. Kadın nüfusun çokluğu, 1980'lerden sonrayaşanan küresel ve bölgesel nüfus hareketlerinin bir özelliğidir. Bu nedenle 1980sonrası uluslararası göç-Türkiye-Trabzon bağlantısına değinilmiştir. Çalışmanınvurgu noktası- günümüzde bavul turizminin sosyal etkilerinin daha yoğun devametmesinden dolayı- kadın nüfusun Trabzon'da zamanla farklı konumlanmasına bağlıolarak oluşan göçmenlik halleri ve Trabzonluların bu kişilere yaklaşım tarzlarıdır.Çalışmada niteliksel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçlaTrabzonlularla odak grup görüşmesi ve derinlemesine mülakat, yabancı uyruklukadınlarla ise derinlemesine mülakat yapılmıştır. Ayrıca Trabzon Emniyet MüdürYardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı ile görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been based on the qualitative research for investigatingeconomical, social and local effects of ?luggage trade? which is presently in progressbetween the Post- socialist countries and Trabzon. In this ?luggage -trading? matter,the most significant part is about the female traders. The high population of womenis the result of the global and the local mobility of the population which has takenplace after 80s. Therefore, the connection of international immigration Turkey-Trabzon is highly mentioned. The highlight of the work is -as the social effects ofluggage-trade is currently continuing without losing speed- the female population inTrabzon changing rapidly in a short period of time; also their immigrant status andthe way the citizens of Trabzon look upon these people.Qualitative research method has been used on this work. Therefore, focusedgroup interview and deep interview has been made with Trabzon citizens (localpeople) and deep interview method has been chosen for the foreign women. Also twointerviews has been made with Assistant Manager of Security Department ofTrabzon and Vice President(Assistant President) of Municipality.