1913-1933 yılları arasında Türkiye'de Türk halkbilimine emek verenlerin hayatları ve yayınları
Life and publications of those who has taken great paints with Turkish folklore in Turkey between the years 1913-1933.
  1. Tez No: 190747
  2. Yazar: NİLGÜL AYTUZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye'de 19. yüzyılda filizlenmeye başlayan Türk folklor çalışmaları20. yüzyıla gelindiğinde milliyetçilik ve Türkçülük hareketlerine paralel olarakgelişme göstermiştir. 1913 yılında ilk kez ?folklor? teriminden bahsedilmeyebaşlanmıştır. Folklorun doğuşunu sağlayan ilk üç yazı, Folkloru sözcük olaraktanımlama ve içeriğini belirtme özellikleri göstermiştir.Cumhuriyetle birlikte ?ulus devlet? kurma çabaları ve Cumhuriyetilkelerinin halk üzerinde etkili olması gereği ile folklora başvurulmuştur.Bununla beraber, folklor kendine daha geniş alanlara yayılma ortamıbulmuştur.1913 ve 1933 yılları arasında Türk folklor çalışmaları bugünkü bilimselfolklor anlayışımızdan uzak ve sistemsiz görünse de bir bilim dalının doğuşevresinde gerçekleştirilen gayretler olarak bakıldığında zengin bir folklormalzemesi birikimi ile karşılaşırız. Bu tezde anlatılmak istenen de budur.
Özet (Çeviri)
The Turkish folklore studies, which started to develop in Turkey in 19Century, made progress in parallel to nationalism and movements advocatingTurkish culture when reached to 20 Century. In 1913, first time the term of?folklore? is started to be mentioned. The first three articles that ensured therise of the folklore have shown the characteristics of definition the folklore asword and specifying the content of it.Together with the Republic, the folklore has been referred by theefforts of establishing a ?nation state? and the need for the principles ofRepublic to be effective on the people. All the same, the folklore has foundan environment itself for developing to even wider areas.Although the Turkish folklore studies seems well away from today?sscientific folklore understanding of us and unsystematic between years 1913and 1933, when it is view as endeavors realized a rise of phase of a sciencebranch, we come across to a build up of rich folklore material. This is whatthat was tried to be explained in this thesis.