Türkiye Cumhuriyeti Trakya kara sınırları
The land frontiers of Thrace of Turkish Republic
  1. Tez No: 190881
  2. Yazar: NECMİ İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Trakya Kara Sınırları isimli tezimizi Yunanistanla olan sınırlarve Bulgaristanla olan sınırlar şeklinde iki ana bölümde anlattık. Fakat bu ana bölümleregeçmeden önce; sınırlar hakkında genel bilgiler, Trakya sınırının coğrafi özellikleri veTrakya' nın Osmanlı hakimiyetinden önceki tarihi hakkındaki bilgileri Giriş bölümündeverdik.Türkiye Bulgaristan Sınırı Bölümünde önce altyapı sağlamak için Osmanlı YönetimiÖncesinde Bulgaristan' dan bahsettik. Daha sonra sırasıyla; Bulgaristan' da OsmanlıYönetiminin Kurulması, Trakya' nın Osmanlı Devleti çin Önemi, Osmanlı YönetimindeBulgaristan, Bulgarların Milli Bilincini Kazanmaları, syanlar ve Bağımsızlık, BalkanSavaşları ve I. Dünya Savaşı konularını anlattık.Türkiye Yunanistan Sınırı bölümünde yine altyapı sağlamak için Osmanlı YönetimiÖncesinde Yunanistan ve Yunanlıların Osmanlı Egemenliğine Girmesini anlattık. Daha sonrasırasıyla; Yunanistan' ın Bağımsızlığını Kazanması, 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı, 1897Osmanlı Yunan Savaşı ve Sonuçları, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı,Mudanya Konferansı ve Lozan Andlaşması ve Bugünkü Durumdan bahsettik.
Özet (Çeviri)
We explained our thesis named The Territorial Boundary of Turkey Republic in twochapter: Turkey-Bulgaria Boundary and Turkey-Greece Boundary. But before these chapters,in the introduction, the general information about boundaries, geological condition of ThraceBoundary and the ancient history of Thrace was given.In the Turkey-Bulgaria Boundary Chapter, priory The Bulgaria Before The Ottomant?sAdmistration was mentioned to get backround. After in turn in order; The Establishment OfThe Ottoman?s Administration In The Bulgaria, The mportance Of Thrace For TheOttomans, The Bulgaria In The Ottoman? s Administration, The Gaining National ConsciousOf The Bulgarian, The Bulgarian? s Revolts and The Gaining ndependence Of TheBulgarians, The Wars Of The Balkan and The First World War were raconted.In The Turkey Greece Bounary Chapter, priory The Greece Before The Ottomant?sAdmistration and The Establishment Of The Ottoman?s Administration In The Greece wasmentioned to get backround . After in turn in order ; The Gaining ndependence Of TheGreeks, 1877-1878 The Otoman- Russian War, 1897 The Ottomant-Greek War and TheResults Of this War, The Wars Of The Balkan, The First World War, The ndependence WarTurkish, The Lecture Of Mudanya and The Treaty Of Lozan and The Present Condition werereconted.