Aşık Şeref Taşlıova'nın hayatı, sanatı ve eserleri
National Poet Şeref Taşlıova's life, art and work of art
  1. Tez No: 190940
  2. Yazar: ALPER KARADENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, Âşık Şeref Taşlıova'nın hayatını, sanatını ve eserleriniincelemektir. Yöntem olarak yazılı kaynaklara ve Şeref Taşlıova'nın eserlerinebaşvurulmuştur. Ayrıca Şeref Taşlıova ile röportaj yapılmıştır.Âşık Tarzı Türk Şiiri köklü bir geçmişe sahiptir. slamiyet Öncesi TürkEdebiyatında şaman, kam, baksı, bakşı gibi yaşadıkları bölgelere göre değişikisimlerle, slâmiyet sonrası ise daha çok ?âşık? olarak anılan, şairler günümüzde devarlıklarını sürdürmektedir. Âşık Şeref Taşlıova, bu geleneği bütün özellikleriyledevam ettiren, âşıklarımızdan biridir.Taşlıova, hem şiirleriyle, hem atışmalarıyla, hem de hikâyeleriyle tanınan birâşıktır. Eserlerinde, insan psikolojisini ve yaşadığı toplumun sosyal durumunuyansıtmıştır.Bu çalışmada, Âşık Şeref Taşlıova'nın hayatı, bade içmesi, usta-çırak ilişkisi,bağlı olduğu âşıklık kolu ve ilmi anlatılmıştır. Sanatını oluşturan başlıca unsurların;duygu ve hayal, millû duygu, din ve tasavvuf, tabiat, sevgi ve aşk, gurbet olduğunadeğinilmiştir. Âşıklık geleneği üzerine düşünceleri verilerek, Âşık Şenlik ve MuratÇobanoğlu için söyledikleri aktarılmıştır. Basında Taşlıova ile ilgili çıkan yazılarverilmeye çalışılmıştır. Şeref Taşlıova'nın hikâyecilik yönü de ortaya konulmuştur.Taşlıova'nın eserlerinden öncelikle şiirleri ve atışmaları, sonra da hikâyelerineyer verilmiştir.Çalışmanın sonucunda; âşıklık geleneğinin gelişimi, günümüzdeki durumu veÂşık Şeref Taşlıova'nın bu gelenek içindeki yerine kısaca değinilmiş, bugünküâşıklar içindeki yeri dile getirilmiştir. Kendisiyle yapılan röportaj da tezin eklerkısmında yer almaktadır.Bu tezimiz incelendiğinde, günümüz âşıkları içerisinde önemli bir konuma sahipolan Şeref Taşlıova'nın, uluslararası bildirileri ve ödülleriyle, yalnız ülkemizde değil,uluslararası alanda da tanınan önemli sanatçılarımızdan biri olduğu görülecektir.ANAHTAR KEL MELER: Şeref Taşlıova, âşıklık geleneği, halk hikâyesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this research is to examine the life, work of art and studies ofNational Poet Şeref Taşlıova. For the method, written sources and the work of arts ofŞeref Taşlıova were applied. Besides, an interview was held with Şeref Taşlıova.The sort of national poetry has fundamental past in Tukish poetry. The NationalPoets, known as shaman, kam, baksı, bakshı in the Turkish literature before theIslamism, national poet after Islamizm, are still continuing their existince. TheNational Poet Şeref Taşlıova is one of these who is carrying on this tradition.Taşlıova, is known with his poems, poetic repartee and also with his stories. Itseems in the Taşlıova?s work of art that he reflects the society and humanpsychology which he lives in.In this study, Taşlıova?s life, his drinking bade, master-apprentice relation, thebranch of national poetry which he is depended on and his knowledge are explained.It is also mentioned in this study that the basic values that forms his work of art are;feeling and fancy, national feeling, religion and Islamic mysticism, nature, love andpassion, feeling of homesick. Giving his thoughts on the tradition of national poetry,things that he said for National Poet Şenlik and Murat Çobanoğlu are mentioned. Thewritings, published by the media about him, have been tried to be given. His storywriting is also stated.Regarding Taşlıova?s work of art, firstly his poems and poetic repartee then hisstories were placed.At the end of the study, the development of the tradition of national poetry, todayits condition and the National Poet Şeref Taşlıova?s place in this tradition is shortlymentioned and his place among other today?s national poets is indicated. Theinterview held with him is stated at the supplemantry part of the thesis.After this thesis is examined, it will be seen that Şeref Taşlıova who has animportant part among today?s national poets is not only known in our country butalso known internationally as one of the important artists respecting his internationalcommuniqués and rewards.KEY WORDS: Şeref Taşlıova, the tradition of National Poetry, folk story.