Dokuma kumaşlarda son bitim işlemleri ve örgün eğitim kurumlarının takstil programlarındaki durumu
The Status of apre procedures in materials and widespread education administrations in textile programs
- Tez No: 190949
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETDOKUMA KUMAŞLARDA SON B T M ŞLEMLERVE ÖRGÜN EĞ T M KURUMLARININTEKST L PROGRAMLARINDAK DURUMU(Macit)Atak SevdaYüksek Lisans, El Sanatları Anabilim Dalı Tekstil Dokuma ve Örgü EğitimiTez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. H.Feriha AKPINARLIKasım-2006Bu araştırma kumaş dokumacılığında boya ve baskı sonrasında dokunmuşmamule uygulanan Son Bitim şlemleri bu işlemlerin özellikleri, örgün eğitimkurumlarında okutulan Son Bitim şlemleri derslerinin tekstil programlarındakidurumunu incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, 2005-2006 yıllarında Bursa ili sanayi bölgelerinde Son Bitimşlemleri üniteleri olan işletmeleri ve Kız Teknik Öğretim, Erkek Teknik Öğretim'ebağlı örgün eğitim kurumlarının ders programlarını kapsamaktadır.Dokuma kumaşlara uygulanan Son Bitim şlemleri (apre) hakkındaliteratürden taranmış ve Bursa sanayi bölgelerindeki dokuma işletmelerinden ve websitelerinden bilgi ve örnek kumaşlar, makine vb. resimleri tespit edilmiştir.Araştırmada;Bursa ili tekstil işletmeleri Son Bitim şlemleri üniteleri bulunanişletmelerde çoğunlukta sentetik ve pamuklu elyaftan dokunan giysilik kumaşüretiminin yapıldığı, bu kumaşlara çoğunlukta yumuşatma (kimyasal) ve şardonlama(mekanik) aprelerinin uygulandığı, bu apre işlemlerinde ise araç olarak ramöz, gereçolarak ise polikarbon kullanıldığı tespit edilmiştir.Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün eğitim kurumlarında Son Bitimşlemleri ile ilgili derslerin çoğunlukla, K.T.Ö bağlı okullarda ?Hazır Giyim? ,E.T.Ö. bağlı okullarda ise ?Boya -Apre? bölümlerinde işlendiği, bu okullarda dersadı olarak ise ?Apre? ve ?Apre Teknolojisi? dersi olarak işlendiği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
ABSRACTTHE STATUS OF APRE PROCEDURES IN MATERIALSAND WIDESPREAD EDUCATION ADMINISTRATIONSIN TEXTILE PROGRAMS(Macit) Atak SevdaLicense, Hand Craft Arts main science branch Clothing EducationThesis Counselor: Yrd.Doç.H.Feriha AKPINARLINOVEMBER- 2006This research is made to view the status of ?Apre? lessons, which means lastfinalization procedures on the material after fabrication, trained in widespreadeducation institutes.The research contains the education programs of technical training schools andthe institutes with ?Apre? units in Bursa industrial regions in 2005-2006.The information about ?Apre? is gained throughout web sites, textileadministrations and sample materials, pictures of machinery in Bursa industryregions.The results of research;Bursa textile administrations with ?Apre? units generallyproduce synthetic and cotton materials. These materials are processed with chemicalsoftening and mechanical softening (şardonlama) in this process; tools ?ramöz? andpolycarbon are used.t is observed that lessons with ?Apre? are mostly made as ?ready-madeclothing? in female Technical Education Schools, ?Paint- Apre? in male TechnicalEducation Schoolswich are under the control of ministery national education. Namesof lessons are ?Apre? and ?Apre Technology? in these schools.