Astarlık kumaşların mukavemetini etkileyen parametreler
Parameters which effect the strength of the lining fabrics
  1. Tez No: 97643
  2. Yazar: ÜMİT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİYE ÇEVİK İŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Astarlık kumaşlar insan vücuduyla ilk temas eden yüzeylerdir. İnsan vücudunun hareketiyle birlikte sürtünmeye, gerilmeye vs. maruz kalırlar. Bu yüzden bu kumaşlarda mukavemet önemlidir. Bu çalışmada“Astarlık Kumaşlarda Mukavemeti Etkileyen Parametreler”incelenirken, kastedilen dokuma astarlık kumaşlardır. Mukavemet konusunda çeşitli parametrelerin ışığında, değişik yapı ve işlem çeşitliliğine sahip özellikler analiz edilip karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. 1. Bölümde; Dokuma astarlık kumaşlar hakkında genel bilgi verilmiş, gördüğü işlemler ve özellikleri anlatılmıştır. 2. Bölümde; Materyal ve Yöntem ana başlığı altında araştırmanın pratik esasları, kullanılan malzeme, iplik, örgü, sıklık ve tezgah seçimi yer almıştır. Ayrıca deneysel çalışma, mukavemet testleri, istatistik genel bilgileri bulunmaktadır. 3. Bölümde; deney sonuçlan istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiştir. Atkı sıklığının, boya ve baskı işlemlerinin kopma, yırtılma mukavemetlerine ve uzama yüzdelerine etkileri irdelenmiştir. Bu değerlendirmeler ile ilgili tablo ve grafikler verilmiştir. 4. Bölümde; Genel değerlendirme yapılmış, astarlık kumaşların mukavemet ve uzama yüzdelerini etkileyen parametreler genel olarak irdelenip varılan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Linings are the first surfaces which contact with the human body. They have been streched and rubbed by the body's movements. So the durability is very important for linings. Woven linings have been studied in this thesis under the topic of (Parameters which effect the strength of the weaving lining fabrics.) Using a lot of parameters about durability, the sample linings with different construction and processing properties have been analysed and compared with each other. In the 1st. chapter, Genaral information about woven linings have been given, processes and their properties have been explained. In the 2nd. chapter, under the topic of (Material and Method), the practical bases of the study, the materials, yarns, patterns, density and loom selection which have been used in this study have been given. And also experimantal working, strength tests, statistical general information is present. In the 3rd. chapter, experimental results have been evaluated by using statistical methods. The effect of pick density and dying - printing processes on the breaking strength, tearing strength and elongation percentage has been examined. In the 4th. chapter, general evaluation has been done. Parameters which effect the strength of the linings have been generally examined and the results have been offered. Ill