Doku, strüktür ve tekrar ilkelerinin seramik alanında kullanım olanakları
Using possibilities of texture, structure and repetition principles in ceramic
  1. Tez No: 190970
  2. Yazar: LALE ORANSAY
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
?Doku, Strüktür ve Tekrar İlkelerinin Seramik Alanında Kullanım Olanakları? başlığıaltındaki bu tez çalışmasının birinci bölümünde, doğal nesnelerdeki dokuların ve strüktürlerinoluşma amaçlarını, yapay olarak oluşturulan doku, strüktür ve tekrar ilkelerine dayalıtasarımların amaçları açıklanmaktadır. Bu bilgiler ışığında, ikinci bölümünde endüstriyel veartistik seramik alanındaki doku, strüktür ve tekrarın olanakları ve üretim amaçları açıklamalıörneklerle anlatmaktadır. Üçüncü bölümde ise kişisel uygulamalar yer almaktadır.Doğadaki nesneler, doku (dış yapı-tekstür) ve strüktür (iç yapı) olmak üzere iki ana gruptatoplanabilir. Doğadaki nesnelerin dokusal veya strüktürel oluşumları, o nesnenin yaşamkoşullarına göre şekillenmektedir. Bu bilgiler ışığında, yapay tasarımlar ise, doku, strüktür,form tekrarı ve birimlerle yeni form tasarımları olarak dört grupta incelenebilir. Seramik,aydınlatma, süsleme sanatları, tekstil vb. gibi her alanda uygulanan doku, strüktür ve tekrarıntasarlanması, kullanım amacına göre belirlenmektedir. Endüstriyel seramik alanında, kullanımamacı ön planda tutulurken artistik seramiklerde bu şart aranmamaktadır. Çok geniş biryelpazeye sahip seramik şekillendirme yöntemleri aracılığıyla, bu ilkelere dayanarak sonsuztasarımlar yapılması olanaklıdır. Bu incelemeler sonucunda yapılan kişisel uygulamalardakiformlarda, doku, strüktür ve tekrar ilkelerinin olanakları ve sınırlılıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled ?Using Possibilities of Texture, Structure and Repetition Principles inCeramic?, consists of three chapters. In the first chapter, the principles and the purposes oftexture, structure and repetition is defined; both in the natural and artificial objects. In thesecond chapter, the production purposes and possibilities of texture, structure and repetition inartistic and industrial ceramics explained with giving examples. Finally, the last chapterconsists of personal applications.The uniting systems can be classified into two main categories as texture and structure.Texture and structure of natural objects consist depending on functions of the objects.Artificial designs can be classified such as texture, structure, repetition of form and new formdesigns with element. Designing of artificial texture, structure and repetition which is used inmany areas such as textile, ceramics, lighting, decorative arts can be determined up to usagepurposes. In industrial ceramics, while the using purposes are important, in the artisticceramics, this purpose is not necessary. There are infinite possibilities of design on the basisof these principles through the variable methods of ceramic shaping.Finally, with the personal application of ceramic forms, the limitations and the possibilities ofthe texture, structure and repetition had been researched.