Türkiye'de hayat sigortası talep fonksiyonu tahmini
Estimation of demand function for life insurance in Turkey
- Tez No: 191004
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sigortacılık, Econometrics, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETBu çalışmada dünyada hayat sigortası talebini etkileyen değişkenleraraştırılarak Türkiye'ye ilişkin hayat sigortası talep fonksiyonu tahminedilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sigorta vehayat sigortasının tanımları, özellikleri ve çeşitleri açıklanmıştır. Bu bölümdeayrıca dünyada ve Türkiye'de, sigortacılık ve hayat sigortacılığının gelişimsüreci, hayat ve hayat dışı sigortalarının prim üretimleri belirtilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de hayat sigortası talebini etkileyendeğişkenlerin belirlenebilmesi amacıyla, dünyada hayat sigortası talep modeliçalışmalarında kullanılmış değişkenler incelenerek, bu değişkenlerin talebi neyönde etkilediği, nasıl modele katıldığı ve ne çeşit sonuçlarla karşılaşıldığıaçıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türkiye için hayat sigortasıtalep fonksiyonu oluşturulmuştur. Fonksiyonda değişken seçimi için dahaönce oluşturulan modellerden yararlanılmış ve bu değişkenlerin GenişletilmişDickey-Fuller testi ile durağanlıkları incelenmiştir. Daha sonra Türkiye için eniyi hayat sigortası talep fonksiyonu parametreleri klasik en küçük kareleryöntemi (KEKK) ile tahmin edilerek yorumlanmıştır. Bu ampirik çalışmadanelde edilen bulgulara göre, Türkiye'de hayat sigortası talep tahmininde,enflasyon, faiz oranı ve genç bağımlılık oranı talebi etkileyen anlamlıdeğişkenler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the life insurance demand function concerning Turkeyhas been estimated by searching the variables, which affect the lifeinsurance demand in the world. The study consists of three chapters. In thefirst chapter, definitions of insurance and life insurance, their features andtypes have been explained. Besides, in this chapter the development processof insurance business and life insurance business in the world and in Turkey,the total premium volume of life and non-life insurance have been noted. Inthe second chapter of the study, in order to determine the variables whichaffect the life insurance demand in Turkey, the variables used in estimatingthe life insurance demand models in the literature have been analyzed.Moreover, it has been defined that in which way these variables affect thedemand, how they are joined to the model and what kinds of results there areto be encountered. In the third chapter of the study, constituting a lifeinsurance demand function for Turkey has been attempted. Concerningvariable choice in the model, models that have been previously constitutedhave been used and the stagnant of these variables has been analyzed bymeans of Augmented Dickey-Fuller test. Later on, the best life insurancedemand function parameters for Turkey have been interpreted by estimatingwith Ordinary Least Squares Method. According to the empirical resultsextracted from this study, inflation, interest rate, dependency ratio have beenfound significant variables which affect the demand of life insurance inTurkey.