Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinde kelime dünyası
The word world in the poems of Yahya Kemal Beyatli
  1. Tez No: 191003
  2. Yazar: FERİDE GÜL ERUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KASAPOĞLU ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kelime dünyası, şâirin üslubunu belirlemede önemli bir rol oynar. Bualanda yapılan çalışmalar da şâirin edebi kişiliği ve üslubu ortaya koymadabaşvurulan yöntemlerden biridir. Biz tezimizde Yahyâ Kemâl'in şiirlerindekikelime dünyası üzerine bir inceleme çalışması yaptık.Tezin giriş bölümünde Yahyâ Kemâl'in şiirlerindeki hayatı, kişiliği,üslubu hakkında kısaca bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Yahyâ Kemâl'in şiirlerindeki kelimelerle ilgili eldeettiğimiz verilere ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Ayrıca,İlyas Göztarafından hazırlanan Yazılı Türkçenin Kelime Sıklığı Sözlüğü ile yaptığımızkarşılaştırma da şâirin şiirlerine farklı bir gözle bakmamıza yardımcı olmuştur.Yahyâ Kemâl'in şiirlerinde kullandığı toplam kelime sayısı, kelime çeşitleri, bukelimelerin sıklıkları, isim ve sıfat tamlamaları ayrı ayrı ele alınıp detaylıolarak incelenmiştir.Tezimizin ikinci bölümünde ise şâirin sık kullandığı söz sanatları elealınmış ve şâirin şiirlerine nasıl bir zenginlik kattığı üzerinde durulmuştur.Sonuç kısmında ise incelemenin ve elde ettiğimiz verilerin birdeğerlendirmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
World of words plays an importont role in designating the poet?sstyle. Works which are done in this field are also used for clarifying the poet?sliterature career and style. In our thesis, we studied on world of words inYahyâ Kemâl?s poems.In the introduction of the thesis we gave some information aboutYahyâ Kemâl?s life, personality and style.In the first chapter, we mentioned about data and evaluatic which weabtained from all words in Yahyâ Kemâl?s poems.The fact that we made acomparison between the dictionary,namely ?Yazılı Türkçenin Kelime SıklığıSözlüğü?written by İlyas Göz and Yahya Kemal?s poems helps us to view theBeyetlı?s poems in a different way. The number of words he used in his allpoems, kinds of words, the freguency of these words, usage and proportionof each adjectives and noun-phrases are separately examined in details.In the second chapter, the art of words he used frequently isinvestigated and it?s focused on how it contributed to his poems.In the conclusion part, there is an evaluation part which includes theincludes the investigation we made and the data we obtained.