Konya II. organize sanayi bölgesindeki zemin suyunun beton içindeki çeliğe olan etkisi
Effect of the groundwater on the steel in concrete at the II. Organized industrial region
  1. Tez No: 19113
  2. Yazar: MEHMET FAİK SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA H. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ ZEMİN SUYUNUN BETON İÇİNDEKİ ÇELİĞE OLAN ETKİSİ M. Faik SEVİMLİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet YÜCEER 1991, Sayfa: 81 Jüri : Prof. Dr. Tamer YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Ahmet YÜCEER Yrd. Doç. Dr. Yüksel BURDURLU Konya II. Organize Sanayi Bölgesi zemin suyunun beton içindeki çeliğe olan etkilerini belirlemek üzere iki grup deney yapılmıştır. Bunlardan birincisi doygun kalsiyum hidroksit çözeltisi içinde ikincisi de gerçek beton ortamında yapılmıştır. Deneylerde S 220 (BÇ I) inşaat çeliği kullanılmıştır. Birinci grup deneylerde, içerisinden sürekli olarak oksijen gazı geçirilen doygun haldeki kireç çözeltisinde tutulan çelik numunelerin yirmibir gün süreyle potansiyelleri ölçülmüştür. Bu deneyler kalsiyum hidroksitle doygun hale getirilmiş saf su, şehir şebeke suyu ve araştırma alanının zemin suyu çözeltilerinde yapılmıştır. İkinci grup deneyler için, iki tip beton blok dökülmüştür. Birinci tip beton blok şehir şebeke suyuyla, ikinci tip beton blok araştırma alanı zemin suyu ile imal edilmiştir. Bu numunelere yerleştirilen 10 mm çapındaki çelik çubukların yirmidokuz gün süreyle potansiyelleri ölçülmüştür. Daha sonra ikinci tip beton blok polarizasyon deneyine tabi tutularak korozyon hızı tesbit edilmiştir. Yapılan potansiyel ölçümleri sonunda çeliğin aktif- pasif durumu hakkında kalitatif fikirler elde edilmiştir. Labaratuvarda yapılan deney sonucu araştırma alam zemin suyunun temas ettiği çeliğin aktif hale geldiği ve potansiyelinin -450 mV'den daha negatif değerler aldığı görülmüştür. Beton içindeki çeliğin 29150 ppm gibi aşın klorürlü ortamdaki korozyon hızı ise 9.8 mA/m2 (1.13 x 10"2 mm/yıl) olarak bulun muştur. Elde edilen deney sonuçlarına göre, bu bölgede yapılan sanayi yapılarında bu olumsuz etkilere karşı uygulanması gereken önlemler tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF THE GROUNDWATER ON THE STEEL IN CONCRETE AT THE II. ORGANIZED INDUSTRIAL REGION M. Faik SEVÎMLÎ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Building Engineering Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ahmet YÜCEER 1991, Page: 81 Jury : Prof. Dr. Tamer YILMAZ Assoc. Prof. Dr. Ahmet YÜCEER Assoc. Prof. Dr. Yüksel BURDURLU Two groups of experiments have been carried out to determine the effects of ground water on the steel in concrete at the II. Organized Industrial Region of Konya. One of these experiments were performed in the saturated lime solution and the another one in the concrete blocks. In the experiments S 220 (BÇ I) mild steel were used. In the first group of experiments, the electrode potentials of these samples held in the saturated lime solution in which oxygen gas passed through continously was measured during the twentyone days. These experiments were carried out with the saturated solution of calcium hydroxide in the distilled water, tap water and the ground water of research area. Two type concrete blocks were prepared for the second group of experiments. The first type of concrete block was prepared with the tap water, and the second one with the ground water. The potentials of the steel bars with 10 mm diameters which were located in the concrete blocks were measured during the twentynine days. Later, I was tried to determine the corrosion rate of second type of concrete block by using polarization breakdown measurements, some caiitative ideas were obtained about active - passive position of the steel. As a result of laboratory experiments, the steel which contacted with the ground water, became active state and its potential values observed being less then -450 mV. The corrosion rate of steel in concrete which prepared with the ground water, include as 29150 ppm CI“ was obtained being 9.8 mA / m2 (1.13 x 10”2 mm / year). Accord ing to the results which were observed from the labaratory experiments, some mea sures are recommended for the industrial buildings which have been still carried on the building.