İki yönlü yük altında ortotropik kompozik dikdörtgen levhalarda burkulma
Buckling of the biaxially compressed laminated orthotropic composite plates
- Tez No: 19112
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 1KÎ YÖNLÜ YÜK ALTINDA ÛRTOIROPIK KOMPOZIT DİKDÖRTGEN LEVHALARDA BURKULMA Sami KAYA Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabil im Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet AVCI 1991. Sayfa :99 Jüri : Prof.Dr. Sacit TAMEROGLU Prof.Dr. Yalçın AKÖZ Yrd. Doç. Dr. Ahmet AVCI Mühendislik dizaynlarında diğer birçok faktörün yanında burkulmanın da dikkate alınması gerekmektedir. Bilindiği gibi burkulma malzemenin fiziksel yapısıyla ilgili oları bir konudur. Bundan dolayı imalat ve konstrüksiyonlarda elemanların taşıyacağı yükler ve maruz kalacakları zorlanma durumlarına göre şekillerinin gözönünde bulundurulması gerekir. Levhalar, günümüz imalat ve konstrüksıyonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır, özellikle basınç nekleden ince levhaların kullanma yerlerinde burkulmaya uğramamaları için gerekli incelemeler yapılmalı ve burkulma faktörü gözardı edilmemelidir. Bu çalışmada tabakalanmıs kompozit ortotropik kare levhaların, burkulması incelenmiştir. Dokuz düğümlü izoparametrik sonlu elemanlar kullanılmıştır. Konu ile ilgili olarak kompozit malzemeler, tabakalı kompozit levhalar, sonlu elemanlar metod-. özdeğer problemleri ve çözümleri, sayısal integrasyon ve levhalarda burkulma hak kında bılgiler verilmiş; bu bilgilerin ışığı altında önce tek yönde basmaya maruz izctropik bir levhanın burkulması incelenmis. sonuçların analitik çözüşlere uygunluğu görülmüş [22]. dâr-a sonra tek yönde ve iki yönde basmaya maruz ortotropik. kare bir levhanın burkulması sonlu elemanlar metoduyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
*~-\ ABSTRACT Master Thesis BUCKLING OF THE BiAXIALLY COMPRESSED LAMINATED ORTHOTROPIC COMPOSITE PLATES Sami KAYA Selçuk University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assist. Prof.Dr. Ahmet AVCI 1991. Page : Jury : Prof.Dr. Sacit TAMEROSLU Prof.Dr. Yalçın AKÖZ Assist. Prof.Dr. Ahmet AVCI In engineering designs, in addition to a lot of factors buckling must also be taken into consideration. As its known, buckling is related to physical situation of the material. Therefore during production and construction, the appearance of the part is so selected that it must resist to the externally applied loads. In today's production and construction, plates are used largely. Especially the sheets which are used under pressurized conditions, must be searched for the buckling factor. In this "study, buckling behaviour of the laminated orthotropic composite plates was analysied. This was done by using isoparametric finite element with nine nodes. The subjects studied in this thesis are composite and laminated composite materials, finite elezent method, eigenvalue problems and their solutions, numerical integration and also buckling in plates. In addition to this, by using these things the buckling behaviour of a plate under biaxial ly ccopression was determined by using finite element method. 11