TİGEM Gözlü tarım işletmesindeki Akkaraman ve ivesi koyun sürülerinin kan potasyum ve hemoglobin tipleri ile bazı verim özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of relationships between blood potassium and hemoglobin types and some production traits of Akkaraman and Awassi sheep in the state farm of Gözlü
- Tez No: 19116
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
III ABSTRAKT Doktora Tezi TİGEM GÖZLÜ TARIM İŞLETMESİNDEKİ AKKARAMAN VE İVESİ KOYUN SÜRÜLERİNİN KAN POTASYUM VE HEMOGLOBİN TİPLERİ İLE BAZI VERİM ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN BELİRLENMESİ Saim BOZTEPE Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. M. Kazım KARA 1991, Sayfa : 86 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Kazım KARA Prof. Dr. S. Metin YENER Yrd. Doç. Dr. Mehmet PEMBECÎ Tigem-Gözlü Tarım İşletmesindeki Akkaraman ve Ivesi koyunlarında kan potasyum ve hemoglobin tipleri ile bazı verimler arasında ilişkiler belirlenmiştir. KH gen frekansı Akkaraman koyunlarda 0.714, kuzularda 0.759 ve Ivesi koyunlarda 0.903, kuzularda ise 0.851 olarak bulunmuştur. HbB gen frekansı ise Akkaraman koyun ve kuzularda 0.99 ve Ivesi koyunlarında 0.89, kuzularda 0.87 olarak tespit edilmiştir. Potasyum tipinin esas etkisi, ırk x Hb tipi ile potasyum tipi x Hb tipi interaksiyon etkisi kirli yapağı ağırlığı üzerine önemli etkiye sahip bulunmuştur. Bununla beraber, gebelik oranı, doğuran koyun başına doğan kuzu oranı, doğum ve sütten kesim ağırlığı ile kan potasyum ve hemoglobin tipleri arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kan potasyum Tipi, Hemoglobin Tipi, Kirli Yapağı Ağırlığı, Dölverimi, Doğum Ağırlığı, Sütten Kesim Ağırlığı, Akkaraman Koyunu, Ivesi Koyunu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF RELATIONSHIPS BETWEEN BLOOD POTASSIUM AND HEMOGLOBIN TYPES AND SOME PRODUCTION TRAITS OF AKKARAMAN AND AWASSI SHEEP IN THE STATE FARM OF GÖZLÜ Saim BOZTEPE Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assist.Prof.Dr. M. Kazım KARA 1991, Page : Jury : Assist.Prof.Dr. M. Kazım KARA Prof. Dr. S. Metin YENER Assist. Prof.Dr. Mehmet PEMBECt The relationships between blood potassium and hemoglobin types and some production traits were determined for Akkaraman and Awassi sheep in the state farm of Gözlü. KH gene frequences were found to be 0.714 in Akkaraman ewes, 0.759 in their lambs and 0.903 in Awassi ewes, 0.851 in their lambs. HbB gene frequences were found to be 0.99 in Akkaraman ewes and their lambs, 0.89 in Awassi ewes and 0.87 in their lambs. The relationships between greasy fleece weight and potassium type main effect, breed x Hb type and potassium type x Hb type interactions were found to be statistically significant. However, the relation ships between conception rate, litter size, birth and weaning weights and potassium and hemoglobin types were not significant. KEY WORDS : Blood Potassium Type, Hemoglobin Type, Greasy Fleece Weight, Fertility, Birth Weight, Weaning Weight, Akkaraman Sheep, Awassi Sheep.