Galata bankerlerinin Osmanlı Devlet Maliyesi sistemine etkileri: Baltazzi (Baltacı) ailesi örneği
The Impact of Galata bankers on the Ottoman Public Finance system: The case of Baltazzi family
- Tez No: 191174
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKERİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
iiiTEZ ÖZETGALATA BANKERLER N N OSMANLI DEVLET MAL YES S STEM NEETK LER : BALTAZZ (BALTACI) A LES ÖRNEĞMehmet OğlakçıMaliye Anabilim DalıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüOcak 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdülkerim ÇALIŞKANBu çalışmada Osmanlı Devleti'nin Kuruluşundan 19. yüzyılın sonuna kadarki süreçele alınarak, Osmanlı Devleti'nin iç ve dış borçlanmaya götüren sebepler ve OsmanlıDevleti'nin en önemli iç borçlanma kaynağını oluşturan Galata Bankerleri ile GalataBankerlerinden birisi olan Baltazzi ailesinin faaliyetleri incelenmiştir. Yapılan bu çalışmadaGalata Bankerleri ve Baltazzi ailesinin Osmanlı ekonomisindeki olumlu ve olumsuzfaaliyetleri ele alınmıştır. Ayrıca incelenen Baltazzi ailesi hakkında daha doğru bilgiyeulaşmak için ailenin bir ferdi ile görüşülmüştür. Bu görüşmede Baltazzi ailesinin bir ferdiolan Alex Baltazzi ile mülakat görüşmesi gerçekleştirilmiş ve mülakat görüşmesi BetimselYöntem ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak tezin ana konusunu oluşturan Baltazzi ailesininOsmanlı ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğu ve Osmanlı ekonomisine fayda sağladığıgörülmüştür.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE IMPACT OF GALATA BANKERS ON THE OTTOMAN PUBLICFINANCE SYSTEM: THE CASE OF BALTAZZI FAMILYMehmet OğlakçıDepartment of Public FinanceAfyonkarahisar Kocatepe University, The Institute of Social SciencesJanuary 2007Advisor: Assistant Professor Abdülkerim ÇALIŞKANIn this study, main reasons for internal and external debt of Ottoman Statefrom the establishing to end of 19. century and Galata Bankers, the main internal debtsource of ottoman state, and activities of Baltazza Family which one of the Galatabankers, was examined. Besides, positive and negative effects of Galata Bankers andBaltazza Family on Ottoman economy is also revealed. Additionally, interview wasconducted with a member of family, Alex Baltazzi, to get a comprehensive informationand was analysed by using descriptive approach. Consequently, it is realized that,Baltazzi Family had had positive effect on Ottoman economy.