Selendi (Manisa)ilçe merkezinin coğrafi etüdü
The geographical study of city centre of Selendi (Manisa)
- Tez No: 191177
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETSELEND (MAN SA) LÇE MERKEZ N N COĞRAF ETÜDÜŞuhayip TÜRKYILMAZAfyon Kocatepe ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsü2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Selahattin POLATAraştırma konumuzu oluşturan Selendi lçesi, Ege Bölgesi'nin ç Batı AnadoluBölümü'nde, Manisa li sınırları içinde yer almaktadır. Yönetim açısından Manisa li'ne bağlıolmasına rağmen, Manisa l merkezine 162 km.'dir. lçeyi, doğu ve güneydoğusunda Uşak li,güney ve güneybatısında Manisa'nın Kula lçesi kuzey ve kuzeybatıda Manisa'nın Demircilçesi ve kuzey, kuzeydoğuda Kütahya li'nin Simav lçesi çevrelemektedir.Selendi lçe merkezi 233,7 hektar alana sahiptir. lçenin beldesi yoktur. lçe merkezinebağlı 11 mahalle ve 44 köyü vardır. Köylerin çoğunluğu dağınıktır. 30 köyün 115 mahallesivardır. 2000 yılı genel sayımı sonuçlarına göre, ilçe merkezinin nüfusu 8095 kişi, köyleriylebirlikte toplam nüfusu 26061 kişi idi. lçe göç veren bir yerleşim birimidir. Sahada ekonomikve kültürel faaliyetlerin çeşitlenerek gelişmesi, dışarıya olan nüfus hareketlerini azaltacak,yörenin kalkınmasını hızlandıracaktır. lçenin çevresi dağ ve tepelerle çevrilidir. lçemerkezi, Selendi Çayı Vadisi'nde kurulmuştur. lçenin içinden Gediz Nehri'nin en büyükkolu olan, Selendi Çayı geçmektedir. Rakımı 440 metredir. Arazi genellikle dağlık, vadilik vekısmen de ovalıktır.Araştırma sahası, Akdeniz ile karasal iklim arasında geçiş özelliği gösteren yarı kurak-yarı nemli, ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Kurak-az nemli, mezotermal ( ortasıcaklıkta) su fazlası kış mevsiminde ve çok kuvvetli olan, okyanus tesirine yakın(?) iklimtipine girmektedir.Çalışma alnında temel ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır. Ticaret ve sanayigelişme aşamasındadır. lçe turizm açısından önemli bir potansiyele sahip değildir.Selendi, E-23 ( zmir- Ankara) karayolunun Kula- Uşak hattı arasında ve 16 km. kuzeyyönünde içeride kalmaktadır. Bu da ilçede aktivite azlığını doğurmuştur. Selendi bağlı olduğuil merkezi Manisa'ya 162 km. gibi uzak bir mesafedeyken Uşak merkeze 65 km. gibi dahayakın bir mesafededir.Ülkemizde, Selendi gibi ekonomik ve sosyal açıdan gelişememiş kırsal, kasabagörünümlü birçok yerleşim merkezleri vardır. Ülkemiz genelinde çok olan bu türyerleşmelerin coğrafi bir bakış açısıyla da incelenmeleri, sorunlarının tespit edilmesi, çözümönerilerinin getirilmesi ve kalkınma planlarının hazırlanması bakımından büyük yararlarsağlayacaktır. Bu tip yerleşme yerlerinin böyle çalışmalarla daha iyi durumlara geleceğidüşünülerek, Selendi lçe merkezinin coğrafi etüdü çalışılmıştır.lçe göç veren bir yerleşim birimidir. Sahada ekonomik ve kültürel faaliyetlerinçeşitlenerek gelişmesi, dışarıya olan nüfus hareketlerini azaltacak, yörenin kalkınmasınıhızlandıracaktır.Dosya adı: Belge1Dizin:C:\Documents and Settings\AHMET KAYA\ApplicationŞablon:Data\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık:Konu:Yazar: AHMET KAYAAnahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 07.02.2007 13:32:00Düzeltme Sayısı: 1Son Kayıt:Son Kaydeden:Düzenleme Süresi: 1 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 07.02.2007 13:35:00En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 2Sözcük Sayısı: 419(yaklaşık)Karakter Sayısı: 2.392(yaklaşık)
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE SUMMARY OF THES S OF MASTER?S DEGREETHE GEOGRAPHICAL STUDY OF CITY CENTRE OF SELEND (MAN SA)Şuhayip TÜRKYILMAZAfyon Kocatepe UniversityThe Insititute of Social Sciences2007Consultant: Yrd. Doç. Dr. Selahattin POLATThe city of Selendi which is the subject of our research is in the borders of Manisawhich is located in the west part of Aegean Region.The city which is administratively dependent to Manisa is 162 kms far to the citycentre of Manisa. It is surrounded by Uşak in the East and Southeast the city of Kula ofManisa in the South and Southwest, the city of Demirci of Manisa in the North and Northwestand the city of Simav of Kütahya in the North and Northeast.The city centre of Selendi has an area of 233,7 hectares. There aren?t any smaller citiesdependent to Selendi. There are 11 wards and 44 villages which are dependent to Selendi.Most of villges are scattered. There are 115 wards of the 30 villages . According to the 2000census, the population of the city centre is 8095 people, and the total population of the citywith its villages is 26061 people. The city is a ?migrating-from? settlement. Developing ofthe varied economical and cultural activities in the area will reduce the population movementout of the city and will quicken the development of the neighbourhood. The city issurrounded with mounts and hills and was founded in the Valley of Selendi Stream. SelendiStream which is the biggest baranch of Gediz River passes through the city. The elevation ofthe city is 440 meters. The land is generally mountainous, having valleys and partly havingplains.The research area has a half dry-half moist, mild climate which shows a transitioncharacteristic between the Mediterranean and continental climates. It is a type of dry-lowmoist, mezotermal ( medium heat)(the excess of water is in Winter season and very strong)near to ocean effect climate.In the research area, the main economical activities are agriculture and stock -breeding. Trade and industry are in progress. The city hasn?t got a considerable tourismpotantiel.Selendi is located between Kula-Uşak line of E-23 ( zmir-Ankara) road and it is16 kms interior in the North direction. This caused the lack of activity in the city. AlthoughSelendi is in a long distance of 162 kms to the city centre of Manisa where it isadministratvely dependent, it is nearer to the city centre of Uşak such as 65 kms.In our country, there are a lot of settlement areas which haven?t developedeconomically and socially, in the appearance of rural small town like Selendi. Examining alsogeographically of this kind of settlements which are generally a lot in our country willprovide big advantages in finding out the problems, giving solution suggestions andpreparing of development plans. Believing that this kind of settlements wich have been out ofsight, will become better by the help of studies like this, the geographical research of the citycentre of Selendi has been studied.The city is a migrating-from settlement. The development of economical and culturalactivites in the area varidly will reduce the population movement out of town and will quickenthe development of the area.Dosya adı: Belge2Dizin:C:\Documents and Settings\AHMET KAYA\ApplicationŞablon:Data\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık:Konu:Yazar: AHMET KAYAAnahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 07.02.2007 13:33:00Düzeltme Sayısı: 1Son Kayıt:Son Kaydeden:Düzenleme Süresi: 0 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 07.02.2007 13:34:00En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 2Sözcük Sayısı: 484(yaklaşık)Karakter Sayısı: 2.763(yaklaşık)