Periferik sinir uyarımı ile elde edilen sessiz periyod normal değerleri ve çeşitli nörolojik hastalıklarda kullanımı
The normal values of silent period produced by stimulation of peripheral nerves and the usage in various neurologic diseases
- Tez No: 49653
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SARAÇOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada SP'un ortalama minimum ve maksimum sürelerini bulmak için 40 normal olguda ( 20 erkek, 20 kadın ) median sinir bilekten supramaksimal uyarıyla uyanlarak sabit izometrik kasılan APB kasından yüzeysel elektrodlarla kayıtlama yapıldı. SP çalışmaları sırasında, normal olgularda median ve ayrıca ulnar sinir distal motor ve duyusal latansları ile duyu aksiyon potansiyeli çıkış zamanlan, duyu ve motor ileti hızlan, minimum ve maksimum F yanıt değerleri de saptandı. SP'un oluşumunda santral ve periferik mekanizmalara! rolünü araştırmak için, SP ile incelenen bu parametreler yanında olguların boy, ekstremite uzunluğu, S7-CZ mesafeleri ile olan korelasyon katsayılan da arastirüdı ve birbiri ile anlamlı ölçüde korele olmadığı bulundu. Epilepsi, polinöropati, demiyelinizan hastalık, intraserebral vasküler lezyon (hemoraji, enfarkt), parkinsonizm, miyastenia gravis, konjenital miyotoni ve spinoserebellar dejeneratif hastalığı olan 25 hastada SP'un ortalama minimum ve maksimum süreleri ölçüldü ve bir polinöropati ile bir intraserebral hematom vakası dışında normallerden anlamlı bir farklılık bulunmadı. Bir polinöropati vakasında SP süresi normalden anlamlı uzun, intraserebral hematom vakasında ise normalden anlamlı kısa idi. Bunu açıklayabilecek bir yorum bulunamadı. SP'un multifaktöriyel olabileceği ve çeşitli hastalıkların tanısında kullanılabilmesi için daha fazla sayıda olguda ayrıntılı hesaplamaların yapıldığı araştırmaların gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE NORMAL VALUES OF SELENİ PERIOD PRODUCED BY STIMULATION OF PERIPHERAL NERVES AND THE USAGE İN VARIOUS NEUROLOGIC DISEASES in this study, mean minimum and maximum durations of the SP were recorded with surface electrodes from isometrically contracting APB muscle of 40 normal volunteers (20 men, 20 women) while the median nerve was stimulating by supramaximal stimuli at the wrist. in the normal subjects, also the mean minimum and maximum latencies of the F responses, distal motor and sensory latencies, rise times of distal sensory action potentials, motor and sensory conduction velocities of median and umar nerves were also determined during SP studies. To investigate the role of peripheral and central mechanisms in the origin of SP, the correlations betvveen these parameters and also with the height of subjects, extremity lengths, the distances between C7 vertebrae and CZ were investigated and found that there were no significant correlations between them. The mean minimum and maximum durations of the SP were investigated in 25 patients with epilepsy, polyneuropathy, demyelinating disease (multiple sclerosis), parkinsonism, myasthenia gravis, congenital myotonia, intracerebral vascular lesion (hemorrhage, infarction). No significant dififerences were found, except for a patient with polyneuropathy and a patient with intracerebral vascular lesion. The durations of SP in the patient with polyneuropathy were significantly longer and significantly shorter in the other öne, and no explanation was found about the latter. it was concluded that the origin of SP could be multifactorial and to the usage of SP for evaluation of various neurologic diseases, there have to be the more detailed and sophisticated calculations with more patients.