İngiltere ve Türkiye'de örgün eğitim kurumlarında din dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
The comparison of religious lesson educational programs in formal education of Turkey and England
- Tez No: 191218
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABBAS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZNG LTERE VE TÜRK YE'DEÖRGÜN EĞ T M KURUMLARINDAD N DERS ÖĞRET M PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRILMASISELMA KARTALDanışman : Doç. Dr. Abbas ÇEL K2006-SAYFA: 235+IXBu çalışmanın amacı ngiltere ve Türkiye'de örgün eğitim kurumlarındaki din dersiöğretim programlarının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, program geliştirme ve değerlendirme ile ilgili öncül terimlertanımlanmış daha sonra eğitim öğretim programlarının temel öğeleri olan hedef, içerik, eğitimdurumları ve sınama durumları hakkında bilgi verilmiş ve bu temel öğeler programdeğerlendirme açısından incelenmiştir.Birinci bölümde, ngiltere ve Türkiye'deki genel eğitim sistemi, örgün eğitimkurumlarında din dersi, din dersinin yasal temelleri, dinû nitelikli okullar, din dersinin süresi, dindersi öğretmeni, ders kitabı ve tarihi süreç içerisinde gerçekleşen din eğitimi alanındakideğişiklikler ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmiştir.kinci bölümde, ngiltere Okul Programları ve Değerlendirme Otoritesi tarafındanhazırlanan iki model din dersi öğretim programının temelleri, ilkeleri ve hedefleri hakkında bilgiverilmiştir. Daha sonra iki model din dersi öğretim programı tercüme edilerek aynennakledilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki lköğretim ve Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisidersinin temelleri, ilkeleri ve hedefleri açıklanarak öğretim programları aktarılmıştır.Son olarak, ngiltere ve Türkiye'deki örgün eğitim kurumlarında okutulan din dersiöğretim programları karşılaştırılmış ve bu iki ülkenin öğretim programları, program geliştirmeve değerlendirme ilkelerine göre incelenmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE COMPARISON OF RELIGIOUS LESSON EDUCATIONAL PROGRAMSIN FORMAL EDUCATION OF TÜRK YE AND ENGLANDSELMA KARTALSupervisior : Assoc. Prof. Abbas ÇEL K2006-PAGES: 235+IXThe aim of this study is to compare religious lesson educational programs informal education in British and Türkiye. This study consists of three section.At introduction section, premise terms related to program developing andevaluating were defined. Then it was given information about basic elements that target,contents, education states and testing states. This basic elements were studied in termsof program evaluating.At first section, it was given information about general educational system inBritish and Türkiye, religious subject in formal education, legal origins of religioussubject, religious characteristic schools, period of religious subject, teacher of religioussubject, coursebook, changes and legal preparations in religious educational in historicalprocess.At second section, it was given information origins, principles and targets ofmodel religious subject educational program was prepared by School Curriculum andAssesment Authority. Then two model religious subject educational programs weretranslated and exactly transfered. Also it was explaned origins, principles and targets ofReligious Culture and Morality Information subject in primarily education andsecondary education in Türkiye. Then this educational programs were transfered.Consequently it was compared religious subject educational programs in formaleducation in British and Türkiye. Then educational programs of two countries werestudied. Program developing and evaluating