KLapasite planlaması ve mobilya üretim sistemlerinde kapasite üzerinde etkili faktörlerin inclenmesi
Capacity planning and determining effective factors on the capacity at furniture production systems
  1. Tez No: 191217
  2. Yazar: FERİT TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETYÜKSEKL SANS TEZKAPAS TE PLANLAMASI VEMOB LYA ÜRET M S STEMLER NDE KAPAS TE ÜZER NDEETK L FAKTÖRLER N NCELENMESFerit TORUNOĞLUDanışman: Prof. Dr. Osman DEM RDÖĞEN2006-SAYFA: 73JÜR : Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ: Prof. Dr. Osman DEM RDÖĞEN: Yrd. Doç.Dr. Mustafa ERSUNGURBu çalışmada, üretim işletmeleri için son derece önemli bir kavram olankapasite ele alınmış; yapılan çalışmalar ile mobilya üretim sistemlerinde üretimsırasında kapasite üzerinde etkili olan faktörler ve bu faktörlerin ortaya çıkışsebepleri araştırılmıştır.Makinelerin üretim hızları arasındaki farklar, üretim sırasında yapılankontrol ve ayarlamalar, hatalı ve bozuk yarımamul ve mamuller, işçilerdenkaynaklanan problemler, tesis içindeki taşıma miktarları, tamir-bakım faaliyetlerive çalışma koşulları gibi faktörlerin üretim kapasitesi üzerinde etkili olduğubelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISCAPACITY PLANNING ANDDETERM N NG EFFECTIVE FACTORS ON THE CAPACITY ATFURNITURE PRODUCTION SYSTEMSFerit TORUNOĞLUSupervisor: Prof. Dr. Osman DEM RDÖĞEN2006-PAGE: 73Jury : Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ: Prof. Dr. Osman DEM RDÖĞEN: Assist. Prof. Dr. Mustafa ERSUNGURIn this study, it was examined the capacity concept which is extremelyimportant for the enterprises. It was investigated the factors effective on theproduction capacity during production and the reasons of these factors appear.It had been determined that; the factors such as the adjustments andcontrols during production, defective products, the problems based on workers,amount of transportation, the activities of repair and maintenance, the condition ofworking area etc. are effective on the production capacity.