Yüzen adaların bir destinasyon olarak pazarlanması: Yüzen adalara olan potansiyel talebi ve tüketici beklentilerini belirlemeye yönelik bir alan araştırması
Marketing floating islands as a destination: A Field study for determination of potential demand and consumer expactations of floating islands
- Tez No: 191225
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
iiDOKTORA TEZ ÖZÜYÜZEN ADALARIN B R DEST NASYON OLARAK PAZARLANMASI:YÜZEN ADALARA OLAN POTANS YEL TALEB VE TÜKET CBEKLENT LER N BEL RLEMEYE YÖNEL K B R ALAN ARAŞTIRMASIGökçe YÜKSEKTurizm ve Otel şletmeciliği Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2007Dünyada gelecek yıllarda beklenen seyahat eğilimlerinin başında ?yeni ve farklıdestinasyonların kazanacağı önem? gelmektedir. Bununla beraber tüketicilerin talep vedavranışlarındaki farklılaşma da devam edecektir. Bu beklentiler doğrultusunda buçalışmada yüzen bir yapı olan ?yüzen ada? kendi başına hareket kabiliyeti olan,üzerinde pek çok çekim unsuru bulunacak yeni bir destinasyon modeli olarakönerilmektedir. Çalışmada öncelikle, yüzen adaların bir turist destinasyonu olarak sahipolması gereken özellikler ve pazarlanmasına yönelik öngörülerde bulunulmuştur. Dahasonra, yeni bir ürün olarak yüzen adalara yönelik potansiyel talebi, pazar özelliklerini vetüketici beklentilerini belirlemeye yönelik bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir.Araştırma verileri zmir-Alsancak ve Aydın-Kuşadası limanlarında, benzer ürünkullanan 489 kruvaziyer gemi yolcusuna yapılan anket çalışması ile derlenmiş, frekansanalizi ve ki-kare analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular, yüzen adaların üst gelir grubuna giren ortalama 40 yaş üzerindekikruvaziyer yolcuları tarafından talep edildiğini göstermektedir. Yeni ve farklı bir yapıolması ve moda olabileceği görüşü, tüketicilerin yüzen adayı talep etmelerinde etkiliolan en önemli unsurlar olarak belirlenmiştir. Tüketicilerin adaya ulaşımı ve adadabulunmasını istedikleri konaklama, destek hizmetler ve çekiciliklerin neler olacağısaptanarak yüzen adanın pazarlanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTMarketing Floating Islands as a Destination: A Field Study for Determination ofPotential Demand and Consumer Expactations of Floating Islands.The most expected travel trend for the future worldwide is: ?new and differentdestinations will be more important?. In addition, the change in demand and consumerbehavior is going to continue. Considering these expectations, a floating constructioncalled ?floating island? with its own movement capability and attractive elements issuggested as a new destination model. In this study, firstly theoretical forecasts such asthe features that floating islands should include and the methods to market these islandswere presented. Then a survey was designed to determine the potential demand, marketproperties and consumer expectations for floating islands as a new product.Research data was collected from 489 passengers of cruises - that are actual consumersof a product similar with floating islands- boarded to Izmir-Alsancak and Aydın-Kusadasi Harbors. Frequency and chi-square analysis were used for the evaluation ofdata.The findings show that floating islands are going to be demanded by cruise passengerswho are over 40 years age and from upper income level group. The most importantfactors affecting consumers to demand floating islands are that they are new anddifferent constructions and they can be in fashion. Transportation to the island and theelements such as accommodation, supporting services and attractions that theconsumers prefer to see on the island are determined and some suggestions onmarketing floating islands are made.