Türk vatandaşlarının Yunan adalarında tatil tercihlerinin analizi
Analysis of the holiday preferences of Turkish citizensin the Greek islands
  1. Tez No: 550714
  2. Yazar: AHMET MURAT TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Uluslararası seyahat ve turizm hareketlerindeki gelişmelere paralel olarak, Türkiye'de de yurt dışına seyahat eden Türk ziyaretçilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. 2017 yılında, Türk ziyaretçilerin yurt dışı çıkış sayıları rekor düzeye ulaşmıştır. Bu yurt dışı çıkışlar içerisinde Yunan adalarına olan seyahatler ve bu seyahatlerin artışı dikkat çekmektedir. 2018 yılına gelindiğinde ise gezi amaçlı seyahatlerde yurt dışına çıkışlarda Yunanistan'ın ilk sırada olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın amacı; Türk vatandaşlarının yurt dışı tatil için önemli bir destinasyonu haline gelen Yunan adaları tercihlerinin nedenlerini sorgulamak, destinasyondan beklentileri ve tatmin düzeyleri ile şikâyetlerini ortaya koymaktır. Bu amacın yanında, dünyanın sayılı turizm ülkelerinden birinin vatandaşı olmalarına rağmen, benzer karakterdeki diğer bir yurt dışı destinasyonunu tercih etmiş olan Türk vatandaşlarının, bu tercihlerinin nedeni olabilecek kendi ülkelerindeki turizm ürününe yönelik eleştiriler de tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için elde edilen birincil veri kaynağı, tatil için Yunan adalarını tercih etmiş olan Türk ziyaretçilerdir. Veriler, Yunan adalarına seyahatte hareket noktası olan pasaport kontrol noktalarında katılımcılara yüz yüze uygulanan 385 anket aracılığıyla toplanmış ve sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlarına göre, en yüksek tercih nedenleri olarak 'coğrafi yakınlık' ve 'yemeklerin kalitesi (lezzeti)' başta gelirken; seyahat sonrası memnuniyet düzeyi en yüksek ilk iki başlık ise sırasıyla 'coğrafi yakınlık' ve 'doğal ortamın sakinliği ve huzur vericiliği' olarak ortaya çıkmıştır. Sonuçlara göre Türk vatandaşlarının Yunan adalarında tatil yapma konusuna çoğunlukla pozitif yönlü baktığı ve genel memnuniyet düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In a similar way to the devolopments in the international travel and tourism movements, the number of Turkish outbound visitors traveling abroad are increasing day by day in Turkey. In 2017, the number of Turkish outbound visitors reached the highest number. In this outbound movements the number of visitors that prefer Greek islands take attention. When we reach to 2018, we can say Greece is the first country in trip purpose visits among the outbound Turkish visitors' preferences. The main objective of this study is to determine the reasons of the Turkish citizens' preferences in the Greek islands, which became an important outbound destination and to reveal their expectation and satisfaction levels along with complaints during their stay. Besides these purpose, to understand the reasons of the Turkish visitors' preferences, who have preferred an outbound destination with a similar character, although they are citizens of one of the world's leading tourism country, that will be their criticism of the tourism product in their own country. To achieve the purpose of this study, the primary data source is the Turkish outbound visitors who visited Greek islands. The data has been collected through 385 questionnarie that has been applied face to face to the participants at the passport check points to the Greek Islands. The results have been analyzed by using the SPSS program. According to the questionnarie results among the travel preferences that effects, the geographical proximity and food quality and taste were the top two reasons for preferring this destination. In terms of the satisfaction level post travel, the most satisfying aspect was the geographical proximity and the subsequent was the tranquility and peacefulness of the environment. According to the results, it's been concluded that the Turkish citizens have a positive view about taking a holiday in the Greek islands and they are generally satisfied with the experience.