Maturidiliğin Anadolu'ya gelişi
The arrival of Maturidism to Anatolia
  1. Tez No: 191237
  2. Yazar: ERDOĞAN MURSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ERDOĞAN, Mürsel, ?Mâturûdûliğin Anadolu'ya Gelişi?, Yüksek Lisans Tezi, TezDanışmanı: Prof. Dr. Sönmez KUTLU, III + 97 sayfa, ANKARA 2006ÖZETBu çalışma bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezinkonusu, amacı, önemi ve konuyla ilgili kaynaklar üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde 11-13. asırda Maveraünnehir'de Mâturûdûlik çeşitli başlıklarhalinde incelenmiştir.kinci bölümde Mâturûdûliğin Anadolu'ya gelişi incelenmiştir.Üçüncü bölümde 11-13. asırda Anadolu'da üretilen Mâturûdû metinler üzerindedurulmuştur.Bu çalışmada ulaştığım neticeler sonuç kısmında özet halinde verilmiştir. Çalışmabibliyografya ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ERDOĞAN, Mürsel, ? The Arrıval Of Maturıdısm to Anatolıa ?, Master?s Thesis, Advisor:Prof. Dr. Sönmez KUTLU , III + 97 pages, ANKARA 2006SUMMARYThis study consists of an introduction, tree sections and a conclusion. In theintroduction section,it was emphasized on the subject, the aim, importance and sourcesrelated to thesis.In the first section, Maturidism in Maveraunnehir between 11 th and 13 th centrwas studied in various type of topics.In the second section, the arrival of Maturidism to Anatolia was studied.In the third section, it was focused on the Maturidi texts that were produced inAnatolia between the 11 th and 13 th century.The results that I?ve found out on this study were given as a summary at the end ofthe conclusion. The study was concluded with bibliografy.