Özgüven oluşmasında manevi değerlerin rolü
The role of moral values in forming self-confidence
  1. Tez No: 191238
  2. Yazar: SEMA MUTLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETMutluer, Sema, Özgüvenin Oluşmasında Manevi Değerlerin Rolü YüksekLisans Tezi, Danışma: Doç. Dr. Öznur Özdoğan 178Araştırma özgüvenin oluşumunda ve özgüven düzeyin yükselmesinde manevideğerlerin nasıl katkı sağlayabileceğini belirlemek yapılmıştır.Araştırma 18-56 yaş grubunda değişik meslek gruplarından 352 kişiüzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ve araştırmacıtarafından geliştirilen anket soruları yer almıştır. Bu veriler SPSS programındadeğerlendirilmiş yüzdelik dilimleri SKÖ ortalama değerleri ve anlamlılık düzeyleriher bir soru için tek tek bulunmuştur. Bunun yanında araştırmada özgüvenle ilgilikavramlar benlik, kendilik algısı, kendini sevme ve kendini affetme ve özgüveninoluşmasında ailenin ve çevrenin rolü, manevi değerlerden inanç, sevgi, dua, sabır,insanlara faydalı olma çeşitli kaynaklardan araştırılmış ve teorik bir bölümoluşturulmuştur.Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ve anket sorularının sonuçlarında inancın,sevginin, ibadetlerin sabrın ve şükrün özgüven düzeyini yükselttiği ve manevideğerlere sahip olanların özgüven düzeylerini anlamlı derecede diğerlerinden farklıolduğu sonuçlarına verilmiştir.Bulgular, verilen cevapların istatiksel analiz yöntemi kullanarak yorumlanmışve araştırılan kaynaklarla desteklenmiştir.173
Özet (Çeviri)
NG L ZCEMutluer Sema, the role of Moral values in forming Self -ConfidenceGraduated Thesis, the Thesis Consultant : Assistant Doç. Dr. Öznur Özdoğan,178p.The research has been performed in the aim of contributing forconfidence and increase in self confidence level.The research has been performed over 352 indivSiduals are among the agegroup of 18-56 and have differrent kinds of profession. The Soical Comparison Scaleand survey questions which were developed by resercher are took placed in theresearch. These values are assessed in SPSS program percentage slices, The SoicalComparison Scale average values and levels were found for each question. Moreover moral values the concepts of moral values such as self-respect, selfnessperception, self satisfied, self forgiveness and the role of family and environment onfarming self-confidence, and in moral values, faith, love, prayer, patience and beingbeneficial fo human have been investigated from various sources and theoreticalsection has been formed.As a result of social comparison scale method and survey questions, it as beenfound out that love, worship, patience and gratitude faith increase the self-confidencelevel than other people.The findings have been interpreted by uing statistical analysis method of thegiven responses and supported by the investigated sources.174