Dağlık Barabağ sorunu ve uluslararası örgütler
Nagorno-Karabakh problem and international organisations
  1. Tez No: 191258
  2. Yazar: TOĞRUL ALİYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZETDağlık Karabağ ve Uluslararası Örgütler isimli çalışmada önce tarih boyuAzerbaycan'a bağlı olan Karabağ'ın tarihi kısa şekilde araştırılmıştır. Daha sonrasorunun ortaya çıkışı, savaşın başlaması ve ateşkes imzalanmasına kadar olan dönemincelenmiştir.Karabağ Sorunu 1991 senesinde, Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardındanAzerbaycan ve Ermenistan bağımsızlıklarını kazanmasıyla gündeme gelmiştir.Ermenistan, bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından Azerbaycan'a bağlı DağlıkKarabağ Özerk Bölgesine saldırdı. Sonuç olarak Azerbaycan'ın Dağlık Karabağbölgesi ve bu bölgeyle sınırlı daha 7 rayon işgal edilmiş oldu.Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali zamanı Uluslararası Örgütler birsıra girişimlerde bulundular. Bu konuda Azerbaycan'ı destekleyen ve Ermenistan'ısaldırgan devlet olarak kınayan tek uluslararası örgüt İslam Konferansı Örgütüdür.BM Güvenlik Konseyi, Dağlık Karabağ'la ilgili 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararlaralsa da bu kararların uygulanmasında sessiz kaldı. Dağlık Karabağ sorunun inceleyenve çözüm bulmaya çalışan bir başka örgüt ise AGİT`tir. 1992 senesinde kurulanAGİT Minsk Grubu, yaklaşık 14 senedir bu sorunu barışçıl yolla çözme çabasıiçerisindedir.Tüm bu çabalara rağmen Dağlık Karabağ Sorunu çözülmüş değil ve aslınabakılırsa yakın birkaç yıl içerisinde de çözüleceği söylenemez. Uluslararası örgütlerbölgede söz sahibi olma çabası içinde olan büyük güçlerin politikaları karşısındaetkisiz kalmaktadır. Bu sorun yalnızca büyük devletlerin isteği doğrultusundaçözülebilir.176
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the study titled ?Nagorno Karabagh and the International Organizations?firstly the history of Karabagh in Azerbaijan has been briefly searched within thehistory. After that, the occurrence of the problem, start of the war and the period untilsigning the armistice agreement were examined.Karabakh problem was put on the agenda when Azerbaijan and Armenia wontheir independences following the collapse of the Soviets Union in the year 1991.Just after Armenia won its independence, it attacked Nagorno KarabaghAutonomous Region of Azerbaijan. As a result, Nagorno Karabagh region ofAzerbaijan and 7 units of administration (provinces or districts) limited with thisregion were then occupied by Armenia.International organizations made some initiative at the time of occupying thelands of Azerbaijan by Armenia. The only international organization whichsupported Azerbaijan and condemned Armenia as an assailant state was IslamicConference Organization. Although the United Nations (UN) took decisionsnumbered 822, 853, 874 and 884 relating to Nagorno Karabah region, it remainedsilent at the point of implementation of such decisions. Another organization whichexamined the problem of Nagorno Karabah and tried to find out a solution for thisproblem is OSCE. OSCE Minsk Group, which was established in the year 1992, is inthe efforts of solving the problem peacefully for about 14 years period of time.In spite of all of these efforts, the problem of Nagorno Karabagh was notsolved yet, and as a matter of fact, it could not be said that problem will be solved inthe next several years period. The international organizations remain ineffective177against the policies of the great powers which are in the efforts of having power inthe mentioned region. This problem could be solved in accordance with the requestof the big states only.178