Türkçe tabanlı kütüphane otomasyon programları ve üniversite kütüphanelerinde uygulanması
Turkish based library automation programs and using in university libraries
- Tez No: 191257
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ünal Orhan, İlknur, Türkçe Tabanlı Kütüphane Otomasyon Programları ve ÜniversiteKütüphanelerinde Uygulanması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Doğan Atılgan,158 s.ÖZETTüm dünyada yaşanan bilgi patlaması ve bunun doğal sonucu olarak yaşanan yayınpatlaması nedenleri ile artan yayın hacmi, teknolojideki gelişimlere paralel olarak değişenkullanıcı ihtiyaçları, modern teknolojinin en büyük kazanımlarından olan bilgisayarlarınkütüphanelerde yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Böylece, tüm işlem vehizmetlerde büyük ölçüde hız, kolaylık ve verim katmak sağlanmıştır.Şüphesiz bilgisayarlar çağımızın en önemli buluşlarındandır. Uygulandığı alanlarainsan gücünün erişemeyeceği hız, yanılmazlık, güvenilirlik ve doğruluk sağlayanbilgisayarların kütüphanelerde kullanımı 1960'lı yıllarda başlamış, kullanım alanlarınınartmasına paralel olarak da her geçen gün uygulamaya geçen kütüphane sayısı artmıştır.Bu çalışmanın amacı; öncelikle kütüphane otomasyonu alanında, ilk günden buzamana kadar yapılan çalışmaları ve bugünkü durumu ortaya koymak, ikinci olarak;Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinde kullanılmakta olan Türkçe tabanlı kütüphaneotomasyon programlarını incelemek ve son olarak mevcut otomasyon programlarınınliteratürdeki standartları taşıyıp taşımadığını aynı zamanda kullanan kütüphanelerinprogramlardan memnun olup olmadıklarını tespit edebilmektir.Çalışmanın sonucunda ülkemizde üniversite kütüphaneleri tarafındankullanılmakta olan dört adet kütüphane otomasyon programının olduğu her birinin kendiiçerisinde bir takım sorunlar, eksiklikler yaşadığı ve yalnızca bu dört programdan ikitanesinin kullanıcılarının programlardan memnun olduğu tespit edilmiştir ve ülkemizde,kütüphane otomasyonu alanında ki gelişmeleri izleyecek ve bu gelişmeler çerçevesindeotomasyon faaliyetlerini yönlendirecek bir kuruluşun olmamasının bu konudakiçalışmaları olumsuz yönde etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ünal Orhan, İlknur, Turkish Based Library Automation Programs and Using in UniversityLibraries, Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Doğan Atılgan, 158 p.SUMMARYInformation bomm in all over the world and publication capacity which increasesbecause of publication bomm, a natural outcome of information bomm, users? needschanging parallel to developments in technology ensure widespread use of computers,which is the best profit of modern technology, in the libraries. In this way ; speed, easinessand output are obtained in all processes and duties.Computers are, certainly, the most important invention of our time. Computerswhich ensure speed to which human power cannot reach perfection, reliability andstraightnees started to be used in the libraries in 1960s and the number of library carryingout the use of computers increases parallel with the increase of using fields day by day.The aim of this work is, firstly, to reveal the works which were done from the firstday to this time and the situation for today; secondly; to examine library automationprograms in Turkish foundation which are used in university libraries in Turkey and lastly,to establish whether existing automation programs have standards in literature, at the sametime whether libraries which use these programs are satisfied with programs.At the end of this work, it is determined that there are four library automationprograms which are used by university libraries in our country and that there are someproblems and shortage in each of them and that users are satisfied with only two of thesefour programs. It is thought that lockness of an organization, follows the developments inlibrary automation field and directs automation activities in the frame of thesedevelopments, influences negatively.