Küreselleşmenin Türkiye'de meydana getirdiği sosyo-kültürel değişikliklerin, günlük hayattaki izlerinin, 18-25 yaş arası gençler üzerinde sosyal antropolojik açıdan incelenmesi
Analysis of the social and cultural changes caused by globalization in Turkey and its everyday life traces on young people aged between 18-25 from an social anthropological view
  1. Tez No: 191259
  2. Yazar: FUNDA DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETTezin Adı: Küreselleşmenin Türkiye'de meydana getirdiği sosyo-kültüreldeğişikliklerin, günlük hayattaki izlerinin, 18-25 yaş arası gençler üzerinde sosyalantropolojik açıdan incelenmesi.Yazar: Funda Demiray.Bu araştırmada küreselleşmenin Türkiye'de meydana getirdiği sosyo-kültüreldeğişikliklerin, günlük hayattaki izlerinin, 18-25 yaş arası gençler üzerinde sosyalantropolojik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Çağımızın en önemli ve etkili olgusuolan küreselleşmenin daha iyi algılanabilmesi, ülkemizde özellikle gençler arasındane şekilde algılandığı, ve günlük hayatımızda ne kadar etkili olduğu saptanmakistenmiştir. Çalışmanın bu yolla ülkemizde meydana gelmiş, ve gelecek küreselleşmekaynaklı değişimlerin anlaşılması, bu değişimlerin kültürel yapıya etkileri, ve buetkilerin günlük hayata yansımalarını; dolayısıyla toplumun hayata ve dünyayabakışını, gelişme ve değişmeleri algılayışını ve bunları kendi hayatına ne şekildeuyarladığını anlamak amaçlanmıştır.Buradan hareketle günlük hayatta meydana gelen değişiklikler araştırılırken,kültürde, ekonomide, siyasette, dinde, dilde, sanatta, medyada, ve halk kültüründeoluşan, küreselleşme kaynaklı değişimler incelenmeye çalışılmıştır. Bu yolla günlükhayatımızda yer alan bu kurumlara kavramsal çerçeve bölümünde yer verilmiştir.Araştırmada örneklem olarak seçilen Hacettepe üniversitesi, kimya bölümüöğrencileri ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar haline getirilmiştir.Sonuçlar küreselleşmenin kültürü derinden etkilediğini ve değiştirdiğinigöstermektedir. Pek çok gelenek, ritüel, ve toplumsal alışkanlık bu yolladeğişmektedir. Bu da kültürel yapının tamamında bir değişime neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTitle: Analysis of the social and cultural changes caused by globalization in Turkeyand its everyday life traces on young people aged between 18-25 from an socialanthropological view.Writer: Funda Demiray.In this dissertation the aim is to analyze the social and cultural changescaused by globalization in Turkey and its everyday life traces on young people aged18-25 from an social anthropological view. To understand globalization which is themost effective and important subject in our era; especially how it is perceived byyoung people and its effects on our daily life is tried to be found out. The aim is tounderstand the changes caused by globalization and the future changes, the effectsof these changes on cultural structure, the reflection of them on daily life;consequently the society?s view on world, their perception of changes anddevelopments and their adaptation of these to their lives.Starting from here while the everyday life changes are explored , theglobalization sourced changes in culture, economy, politics, religion, language, art,folklore are tried to be examined . By this way the constitutions in our daily life arementioned in the conceptual frame.In the research Hacettepe University, Chemistry Department students areinterviewed as samples. The results are turned into tables.The results indicate that globalization effect and change the society?s viewand their perception of the world, deeply. Most of the traditions, rituals, social habitschange by this way and this causes a whole change in the cultural structure.