Çamlıdere barajı havzasında erozyon problemi ve risk analizi
The erosion problem in Çamlıdere dam lake basin and risk analysis
  1. Tez No: 191263
  2. Yazar: ERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ziraat, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Agriculture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yılmaz, Erkan, Çamlıdere Barajı Havzasında Erozyon Problemi ve RiskAnalizi, Yüksek Lisans Tezi, Tez danışmanı: Doç. Dr. İhsan Çiçek, 98s.ÖZETÇamlıdere Barajı Havzasında erozyonun miktarının ve şiddetininbelirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, Üniversal Toprak Kayıpları Eşitliğikullanılmıştır (Wischmeier, ve Smith 1978). Bu bağlamada havzadaki ve çevredekimeteoroloji istasyonlarına ait yağış değerlerinden Fournier (1960) İndeksikullanılarak erosif güç yani USLE R faktörü hesaplanmıştır. Havzadan alınantoprak örneklerinin analizleriyle toprak duyarlılık faktörü yani USLE K faktörübelirlenmiştir. Harita Genel Komutanlığından elde edilen 1:25.000 ölçeklitopografya haritalarından havzanın topoğrafik özellikleri çıkartılmış ve USLE LSdeğeri hesaplanmıştır. Orman Genel Müdürlüğünden alınan meşcere haritasınabağlı olarak USLE C faktörü yani arazi örtüsü faktörü oluşturulmuştur.Elde edilen değerler USLE eşitliğine bağlı olarak değerlendirilmiş vehavzadaki erozyonun şiddeti ve miktarı belirlenmiştir. Ayrıca baraj yapımındanönceki topografya haritasından elde edilen bilgilere ve barajın su alma yapısınınözelliklerine bağlı olarak, ölü hacim hesabı yapılarak, barajın ekonomik ömrühesaplanmaya çalışılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre havzada yılda 716,000 ton toprak kaybolmaktadır.Bunun % 34'ü orman alanlarından, % 28'i meralardan, % 19'u tarımalanlarından, % 16'sı kırgıbayır (badlands) alanlarından, % 3'ü de yerleşmealanlarından kaynaklanmaktadır. Erozyonun en şiddetli olduğu yerlerin başında34 ton/ha ile kırgıbayır alanları gelmektedir. Bunu 15 ton ile yerleşme alanları, 10ton ile tarım alanları, 7 ton ile mera alanları ve 5 ton ile de orman alanları takipetmektedir.Elde edilen sonuçlara göre, barajın ekonomik ömrü 5 farklı sediment iletimoranına belirlenmiştir. Buna göre barajın ekonomik ömrü, Ferro (1998)'e göre233 yıl, USDA (1972)'ye göre 407 yıl, Vanoni (1975)'e göre 554, Boyce (1975)'göre 668 yıl, Renfro (1975)'e göre ise 780 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Yılmaz, Erkan, The Erosion Problem in Çamlıdere Dam Lake Basin and Risk Analysis,Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. İhsan Çiçek, 98p.SUMMARYUSLE (Universal Soil Loss Equitation) was used in this research which has beenprepared for determining amount and intensity of erosion at the Çamlıdere Dam Basin. Weused precipitation data for calculating Fournier Index which are belong the meteorologicalstation neighborhood the dam lake basin. Then we calculated USLE R factor. USLE Kfactor was calculated form the data which belong the sample form the dam lake basin. AndUSLE LS factor was calculated form the DEM digitalized from the map which wasprepared by HGK (General Command of Mapping - Turkey).USLE was calculated by determined factors R.K.LS.C. (The P factor was not used.)Then we realized the USLE map and determined the hazard region. We used thetopographic map which was produced before building the dam for calculating dam deadvolume. So we could calculate the dam economic life.The determined results show that there is 716.000 ton/ha soil loses in the dam lakebasin. This lose is % 34 from the forests that has different characters. % 28 soil loss frompasture lands when % 19 loses from agriculture lands and % 15 from badlands. The fastsoil lose is from badlands (34 ton-m/ha). A rural area is follow the badlands with 15 ton-m/ha soils lose.We used the USLE results and sediment delivery ratios results for calculating thedam lake productivity life and obtained 5 different lives. According to Bagerello and Ferro(1999) the life is 233 years when USDA (1972) SDR shows 407 years. Calculated withVanoni (1975) SDR, the life is 554 years when Boyce (1975) and Renfro (1975) SDR show668 and 780 years.