Baraj gölü altında kalan Bayındır köyünün yeni yerleşim yerine uyum sürecinin yol açtığı sosyal kültürel değişmeler
- Tez No: 12523
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Baraj gölü altında kalan Bayındır köyü ve köylüsünün yeni yerleşim yerine uyum sürecinde karşılaştığı kültür sorunları ve sosyal kültürel değişmeler araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. insanın içinde bulunduğu doğal çevre özellikleri, yaşamına biçim vermekte ve gerekli davranış tarzlarına uyumu zorunlu kılmaktadır. Doğa-insan ilişkisinden kaynaklanan üretim ya da üretim biçimi kültürün bir yönünü oluşturur dersek» insanı bu belirlenmişlik içerisinde» kendisini doğanın bir parçası ve ona göre yaşama zorunda hisseden bir varlık olarak kabul edebiliriz. Bu konuyla ilgili denencelerimizin sınanması ile aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Bayındır köyünün, Çamlıdere îçme Suyu Baraj Gölü altında kalması ekonomik yapıyı değiştirmiştir; 2. Tarımsal üretimin dışında, ekonomik faaliyetler ya da el sanatlarına yönelme gerçekleşmemiştir, 3. Ormandan yararlanma olanağı söz konusu olmamıştır“, 4. Serbest iş gücü göçlere yol açmış ve genç nüfus göçe bağlı olarak azalmıştır.Araştırma için gerekli veri ve bilgiler ”katılma yoluyla gözlem" tekniği ve köylülerle yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Bayındır köyünün yeni yerleşim yerinde en büyük üretim aracı olan ekilir biçilir toprağın ve genç nüfusun giderek azalmasıyla varlığın tehlikeye düştüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The subject of our research is Bayındır village which is left under the waters of the dam> and the cultural as well as the socio-cultural changes that its villagers are faced with in their process of adaptation to their new environment. The characteristics of the natural environment shape ones life and makes him adapt certain ways of behavior. If we say that the life style or the production resulting from the relationship between man and nature makes up one aspect of the culture» than we can consider man as a being that is a part of nature who feels obliged to live in harmony with it. The following are the results obtained from testing our hypotheses related to this subject. 1. Being left under the waters of the Camlidere dam has changed the economic structure of Bayındır village; 2. Other than agricultural production} there has been no change in economic activities or handicrafts. 3. Making use of the forest is out of question.IV 4. Unemployed labor has led to migrations and as a result of the migrations the young populations has fallen. The data and information needed for the research have been obtained through participal observation. We have reached the conclusion that because oif the decrease in young population, agricultural productivity has fallen.