Eski Sovyet coğrafyasındaki gelişmeler ve güvenlik kaygıları çerçevesinde Rusya federasyonunun İran'la ilişkileri (1992-2005)
Developments in the former Soviet region and security concerns of the Russian federation and its relationship with İran
  1. Tez No: 191266
  2. Yazar: ELVIRA SADYKOVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Elvira SADYKOVAEskiSovyet Coğrafyasındaki Gelişmeler ve GüvenlikKaygıları Çerçevesinde Rusya Federasyonu'nun ran'la lişkileri(1992-2005)ÖZETBu tez, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Rusya Federasyonu'nunulusal güvenlik politikası bağlamında ran'la ilişkilerini incelemektedir. SSCB'ninardından ve ?Yeni Dünya Düzeni?nin kurulma sürecinde Rusya Federasyonugüvenlik politikası konusunda son derece duyarlı davranmış ve bu çerçevedeKafkaslar / Orta Asya bölgesine özel önem vermiştir. Tezin temel kaygısı izlenenpolitikalar içinde ran'ın yerini saptanmasıdır.Çalışma SSCB'nin ardından bu coğrafyada yaşanan sorunlarınsaptanmasıyla başlamaktadır. Bu çerçevede enerji kaynaklarının paylaşımı,Hazar'ın statüsü, etnik çatışmalar ve bölgedeki köktendinci akımlar elealınmaktadır. Bölgedeki yeni bağımsız devletlerin varlığı bir yandan RF'ninpolitikalarını yeniden inşa etmesine, öte yandan ran'ın bölgeye yönelmesine yolaçmıştır.Rusya Federasyonu 1993 ve 2000 yıllarında ilan ettiği ?güvenlikalgılaması? belgeleriyle bölgeye yönelik politikalarını saptamıştır. ran bupolitikaların içinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada RF'nin güvenlikçıkarlarıyla ran'ın izlediği politikaların örtüşüp örtüşmediği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Elvira SADYKOVADevelopments in The Former Soviet Region and Security Concerns ofThe Russian Federation and Its Relationship with IranABSTRACTThis thesis analyzes the relations of Russian Federation with Iran on thebases of national security policy after the end of the Cold War period. With thecollapse of the USSR and promulgation of the New World Order process, theRussian Federation has become sensitive on Russian national security policy andhighly takes consideration of Caucasia / Central Asia. The basic concern of thethesis is to determine the place of Iran in the region.The thesis begins with determining the arguments and discussions byending of USSR. In this case we are pointing on sharing of energy supplies, statueof the Caspian Sea and the ethnic conflicts. The emergence of independent statesled both RF to redefine its policy and also provoked Iran?s interests in the region.Russian Federation had assured its policy of the region with thedeclaration of security perception in the years 1993 and 2000, and Iran has animportant place in these policies. This thesis investigates whether Russian andIran?s policies overlap.