Duygusal zekanın, ana-baba tutumunun ve doğum sırasının tercih edilen liderlik tarzına etkisi
The influence of emotional intelligence, parents attitudes and birth order on leadership preferences
  1. Tez No: 191267
  2. Yazar: ASLI ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Şimşek, Aslı, Duygusal Zekanın, Ana-Baba Tutumunun ve Doğum SırasınınTercih Edilen Liderlik Tarzına Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. AliDönmez, 126 s.ÖZETBu çalışmanın amacı duygusal zekanın ana-baba tutumunun ve doğumsırasının tercih edilen liderlik tarzına etkisine bakmaktır. Temel araştırmabeklentisi tercih edilen liderlik tarzları ile değişkenler arasında anlamlı ilişkilerelde etmektir.Bu çalışmada üç ölçme aracı kullanılmıştır. Duygusal Zeka Ölçeği(Çakar, 2002), Ana-Baba Tutumları Ölçeği (Kuzgun, 1972) ve Liderlik TarzlarıÖlçeği'dir (Aycan ve Fikret-Paşa, 2003). Araştırma örneklemini Ankara vestanbul'da katılan 400 üniversite öğrencisi (192 kız, 208 erkek) oluşturmuştur.Sonuçta, duygusal zeka ve ana-baba tutumuyla tercih edilen liderlik tarzıarasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Katılımcı ve babacan liderlik tarzıyladuygusal zeka arasında olumlu anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir. Ayrıca, babacanliderlikle korumacı ana-baba tutumu arasında da anlamlı olumlu istatistikselilişkiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Şimşek, Aslı, The Influence of Emotional Intelligence, Parents Attitude and BirthOrder On Leadership Preferences, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Dr. AliDönmez, 126 p.ABSTRACTThe aim of this study was to see the influence of imotional intelligence,parents attitudes and birth order on leadership preferences. The basic researchassumption was that there would be a significant difference in leadershippreferences in terms of variables.Three measures were used for this study; Emotional IntelligenceInventory (Çakar, 2002), Parents Attitudes Inventory (Kuzgun, 1972) andLeadership Preferences Scale (Aycan and Fikret-Paşa, 2003). The sample ofstudy consisted of 400 University students (192 female and 208 male) fromAnkara and stanbul/Turkey.Results, emotional intelligence and parents attitudes were found to besignificant relationship with leadership preferences. There was a possitevelycorrelated with participant leadership and paternalist leadership and imotionalintelligence. Also, statiscally possitevely significant relations were foundbetween paternalist leadership and protectionist parents attitudes.