İslam Hukuk usulünde İstihsan ve Maslahat-ı Mürsele ilişkisi
The relationship between Istihsan and Maslahat-i mürsele in the methodology of Islamic Jurisprudence
- Tez No: 191312
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETYamuk, Mustafa, slam Hukuk Usulünde stihsan le Maslahat-IMürsele Arasındaki lişki, Yüksek Lisans Tezi, Danışman, Prof. Dr. Şamil Dağcı,116 s.Bu tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Tezin birinci bölümünde, stihsan ve maslahat-ı mürsele kavramları,çeşitleri huccet değerleri incelenmiştir.kinci bölümde ise slam hukuk ekollerinin bu iki kavramı nasılanladıkları ve uyguladıkları karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. ki kavram veçeşitleri arasında yakın bir bağın olduğu ortaya konmuştur. Zaruret prensibininhem istihsana hem de maslahata kaynaklık yaptığı ifade edilmiştir.Sonuç bölümünde ise bu iki delilin insanların problemlerini çözmedeçok önemli katkı sağlayacağı yazar tarafından ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYamuk, Mustafa, The Relationship Between Istıhsan And Maslahat-ıMürsele n The Methodology Of slamic Jurisprudence, Master?s Thesis, Advisor:Prof. Dr. Şamil Dağcı, 116 p.This thesis consists of two chapters as well as an introduction and aconclusion.In the first chapter, the author deals with the conceptions of ?istihsan? and?maslahat-ı mürsele?along with their sorts and argumantative values.The second chapter dwells on how the slamic law schools regard and applythese two in a comparative manner. It is cocluded that there are close relationshipbetween them and their sorts. That ?zaruret? principle is the source of both isstated.In the conclusion, the author says that both conceptin are of vital importanceto solve the problems with which people may face.