İbn Sayyad hakkındakl hadislerin değerlendirilmesi
The appraision of rumors about Ibn Sayyad
  1. Tez No: 191313
  2. Yazar: YASİN TAMGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tezimiz Giriş ve İki Bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimiziyaparken kullandığımız kaynaklardan ve takip ettiğimiz metoddan kısacabahsedilmiş, daha sonra da konumuza bir alt yapı hazırlanmıştır.Birinci bölümde ise ?Ibn Sayyad Meselesi? başlığı altında Ibn Sayyad'ınAdı, Nesebi ve Kabilesi, Doğumu, Peygamber (sav) ve Sahabe ile olan diyaloguve ölümü üzerinde durulmuştur. Bunun akabinde de Ibn Sayyad hakkındakihadisler ve hadislerin ravi şemaları verilmiştir.İkinci Bölümde ise önce hadislerin râvi bilgileri aktarılmış ve isnaddeğerlendirmeleri yapılmıştır. Hadislerdeki garib lafızların incelenmesinden vehadislerin metin tenkidinin yapılmasından sonra da Ibn Sayyad'ın Durumuüzerinde yoğunlaşılmıştır.Son olarak da çalışma konumuz değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis to take form in an introduction and two sections. In introductionsection we briefly mentioned about the Works we used while we were studyingour thesis and method we followed. After this we prepared a substructure to oursubject.In the first section of our thesis we stood on Ibn Sayyad?s name, lineage,birth, dialogue with Muhammed (sav) and his companions, and death under thetitle of ?Ibn Sayyad Affair?. After this we attributed the hadiths about Ibn Sayyadand their rumor diagrams.In the second section of our thesis, we gave the information of possessor ofrumors and made the apprasion of hadiths. After we examined the differentdivulges of hadiths and made the textcriticism of hadiths, we became densed onIbn Sayyad?s situation.At last we appraised and resulted our thesis?s subject.