Genelkurmay Başkanlığı basın bildirilerinin ulusal yazılı basında haberleştirilmesi
Making news on national newspapers about Turkish General staff press releases
  1. Tez No: 191326
  2. Yazar: ERCAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplam üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde,halkla ilişkilerde basınla ilişkiler konusu; basının haber üretim süreci, halklailişkilerde basına bilgi aktarma yöntem ve araçları başlıkları altında teorikolarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Basın bildirilerinin önemi ve çeşitlerininneler olduğunun da belirtildiği bu bölümde, basına bilgi aktarma araçlarındanen yenisi ve en gelişmişi olan internetin basınla ilişkilerde nasıl kullanıldığıkonusu açıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, Genelkurmay Başkanlığı'nın basınlailişkiler konusuna değinilmiştir. Öncelikle Genelkurmay Başkanlığı'nın halklailişkiler ve tanıtım faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı'nınbasına bilgi aktarma yöntemleri belirlendikten sonra, GenelkurmayBaşkanlığı'nın basınla ilişkilerinde internetten nasıl yararlandığı ve internetörgütlenmesinin nasıl olduğu konularıyla ilgili genel bir çerçeve çizilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Genelkurmay Başkanlığı tarafından 2005 yılındayayımlanan basın bildirileri kurumun internet sitesi kanalıyla elde edilmiş ve bubasın bildirilerinin tirajı en yüksek 15 ulusal gazetede hangi oranlardahaberleştirildiği saptanmıştır. Ayrıca bu bölümde, söz konusu basınbildirilerine ilişkin olarak yayımlanan haberlerin niteliklerinin nasıl olduğu içerikçözümlemesi yöntemi kullanılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first section of this three sectioned thesis, relations with the pressin PR issue is tried to be explained theoretically under the following topics; thenews production process of the press and the means and methods oftransferring information to the press. The importance and kinds of press notesand how they are used is also explained in this section.In the second part of the study, the relations of Turkish General Staff(TGS) with the press are handled. At first, the PR activities of TGS areexplained. After identifying the methods of TGS of transferring information tothe press, a general outline is drawn about its internet organization and howTGS uses internet in its PR operations.In the third section, 2005 press release of TGS is obtained from itsofficial website and the news percentages of these press release in the first 15national newspapers which have the most circulation were determined. Also inthis section the characteristics of this news were determined by using thecontent analysis method.